Ilustrační FOTO - Haló noviny

Makedonské referendum neplatné

Drtivá většina hlasujících se v nedělním referendu vyjádřila pro změnu názvu makedonského státu, výsledek je přesto kvůli nízké volební účasti neplatný. Po sečtení všech hlasů to uvedla makedonská volební komise. Podle ní příslušnou dohodu s Řeckem podpořilo 91,46 % zúčastněných, k hlasovacím urnám se však dostavilo pouze 36,91 % voličů.

Na základě dohody se sousedním Řeckem by se bývalá jugoslávská republika měla nově nazývat Republika Severní Makedonie, zkráceně Severní Makedonie. Oprávněno hlasovat bylo zhruba 1,8 milionu občanů. Aby bylo referendum platné, je podle makedonské ústavy nutná účast alespoň 50 % oprávněných voličů.

Přejmenování má za cíl ukončit spory z Řeckem, jehož součástí je i severní provincie Makedonie. Atény kvůli tomu blokovaly vstup Makedonie do NATO i EU. Otázka v referendu zněla: »Jste pro členství v EU a NATO přijetím dohody mezi Makedonskou republikou a Řeckou republikou?«

Makedonský premiér Zoran Zaev už v neděli zcela neadekvátně označil plebiscit za úspěšný. Změnu názvu chce nyní prosadit v parlamentu. Vláda, která referendum iniciovala, ale v parlamentu nedisponuje potřebnou dvoutřetinovou většinou. Opozice navíc dohodu mezi Aténami a Skopje označuje za protiústavní.

Zaev už podle ČTK oznámil, že pokud opozice ústavní změny nepodpoří, mohly by se v listopadu konat předčasné parlamentní volby.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 3 hlasy.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.