Ilustrační FOTO - Pixabay

Pravoslavný rozkol

V kostelích ruské pravoslavné církve přestanou znít modlitby za konstantinopolského patriarchu Bartoloměje, který přislíbil ukrajinské pravoslavné církvi autonomii, znamenající ukončení podřízenosti ukrajinských diecézí Moskvě.

Ruští církevní hodnostáři se také nezúčastní akcí pořádaných pod vedením konstantinopolského patriarchátu. O rozhodnutí mimořádného synodu ruské pravoslavné církve informovala agentura Interfax.

»V kritické situaci, kdy konstantinopolská strana prakticky odmítla řešit problém dialogem, je moskevský patriarchát nucen pozastavit modlitby za konstantinopolského patriarchu Bartoloměje,« praví se v prohlášení ruské pravoslavné církve.

Konstantinopolský patriarcha Bartoloměj. FOTO - wikimedia commons

Prohlášení také varuje, že v případě dalšího »protikanonického« působení Konstantinopole na území ukrajinské pravoslavné církve moskevského patriarchátu, bude ruská církev nucena zcela zpřetrhat styky s Konstantinopolí, na kterou také padne »veškerá odpovědnost za tragické důsledky rozkolu«.

Moskevští preláti označili situaci okolo Ukrajiny za »nebezpečí pro celé světové pravoslaví« a vyzvali ke svolání zástupců všech pravoslavných církví, aby posoudili církevní situaci na Ukrajině.

Na Ukrajině působí pravoslavná církev kyjevského patriarchátu, která se po rozpadu Sovětského svazu počátkem 90. let oddělila od ukrajinské církve moskevského patriarchátu, podřízené církevním hodnostářům v Moskvě. Ukrajinská větev ve snaze o úplné osamostatnění vytrvale usilovala o autonomii, dosud ale bezvýsledně. Právo udělovat církevní autonomii, neboli autokefalii, má konstantinopolský patriarcha Bartoloměj sídlící v Istanbulu. Právě on se počátkem září rozhodl vyjít požadavkům Kyjeva vstříc.

Pravoslavná církev moskevského patriarchátu má na Ukrajině značný vliv, o který s ní kyjevský patriarchát usilovně soupeří. Zaujímá přitom ostře kritická stanoviska vůči Moskvě. Prezident Petro Porošenko letos na jaře přirovnal autonomii pravoslavné církve kyjevského patriarchátu k členství země v Severoatlantické alianci a Evropské unii. Obvinil Kreml, že používá církev jako nástroj svého vlivu na Ukrajině.

Konstantinopolský patriarcha není absolutní hlavou pravoslavné církve a v hierarchii nemá postavení srovnatelné s římskokatolickým papežem. Udělování církevní autonomie nicméně v pravomoci má. Ruská církev má v pravoslavném světě mimořádný vliv, protože v Rusku se k pravoslaví hlásí největší počet věřících.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 14 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-10-02 22:03
K občanské válce chce někdo přidat i náboženskou. Jedna je větší
svinstvo než druhá.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.