Ilustrační FOTO - Pixabay

Poukázky pro pět milionů chudých

Nepodmíněný příjem pro chudé Italy bude postupně zaveden od ledna ve formě předplacené nákupní karty, řekl vicepremiér Luigi Di Maio.

Nepodmíněný příjem pro chudé je ústředním bodem programu protestního hnutí pěti hvězd, jemuž Di Maio šéfuje a které od června vládne s protiimigrantskou stranou Liga. Zároveň se jedná o klíčovou položku italského rozpočtu s vysokým deficitem, který Řím nastínil minulý týden a jenž vyvolal obavy mimo jiné i na pondělním jednání ministrů financí zemí platících eurem. Italský rozpočet počítá s tím, že na tuto položku vyhradí 10 miliard eur (258,25 miliardy Kč). Chudí Italové by měli dostávat až 780 eur měsíčně (20 143 Kč), Di Maio tak chce »odstranit chudobu« ve třetí největší ekonomice eurozóny.

»(Suma) bude poukázána na elektronickou kartu, kterou půjde platit v italských obchodech,« řekl šéf M5S. Posílí to podle něj soukromou spotřebu, hospodářský růst a příjmy z daní z prodeje. Na nepodmíněný příjem pro chudé budou mít nárok jen Italové, kteří v zemi žijí nejméně deset let. Peníze budou nejprve v lednu zprostředkovány důchodcům a o několik měsíců nato postupně i ostatním lidem žijícím pod hranici chudoby, uvedly představitelé vlády. Příjemci peněz budou muset, s výjimkou penzistů, vykonat osm hodin veřejně prospěšné práce týdně, prokázat, že hledají zaměstnání a přijmout jednu ze třech prvních pracovních nabídek. Dvě miliardy eur (51,64 miliard Kč) z celkové položky rozpočtu bude vyčleněno na modernizaci italských úřadů práce, jejichž neefektivnost je příslovečná, napsala agentura Reuters.

Podle údajů italského statistického úřadu (ISTAT) se počet Italů žijících v »absolutní chudobě« minulý rok zvýšil na 5,1 milionů lidí, což představuje 8,4 % populace. ISTAT absolutní chudobu definuje jako stav, kdy si člověk nemůže dovolit »základní (zboží a služby) nezbytné k tomu, aby se vyhnul vážným formám sociálního vyloučení«.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 4 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.