Ilustrační FOTO - Haló noviny

Trump i USA mají ve světě špatnou pověst

Mezinárodní důvěra v amerického prezidenta Donalda Trumpa je nadále slabá. Spojené státy vnímá ve světě jako vůdčí velmoc 39 % lidí, což je mnohem méně než za Trumpova předchůdce Baracka Obamy, kdy k USA vzhlížela více než polovina světové populace.

Vyplývá to z aktuálního výzkumu ústavu Pew Research Center. Větší důvěře než Trump se ve světě těší čínský vůdce Si Ťin-Pching a ruský prezident Vladimir Putin.

Z průzkumu, který americký ústav uskutečnil ve 25 zemích světa a který nezahrnoval ČR, vyplývá, že Trumpovi důvěřuje pouze 27 % lidí a 70 % dotazovaných uvedlo, že v nynějšího šéfa Bílého domu nemá žádnou důvěru. Od jeho inaugurace utrpěla ve většině zkoumaných zemích také důvěra v samotné Spojené státy, což platí zejména pro Evropu, Mexiko a Kanadu.

Celkově nyní věří USA 50 % lidí a 43 % se netají nedůvěrou. V Izraeli, Jižní Koreji a na Filipínách je však důvěra v USA více než 80procentní a například v Polsku 70procentní. V Rusku naopak dosahuje důvěra v USA jen 26 %.

Šéfovi Kremlu Putinovi důvěřuje 30 % všech respondentů a čínskému prezidentovi Siovi dokonce 34 %. Ještě mnohem lépe jsou na tom ovšem francouzský prezident Emmanuel Macron, jemuž věří 46 % lidí, nebo německá kancléřka Angela Merkelová (52 %).

Například v Německu chová vůči Trumpovi důvěru jen deset procent obyvatel a vůči USA 30 %. Obamovi přitom po většinu jeho funkčních období věřilo přes 85 % Němců. Podobně nízké důvěře se Donald Trump těší ve Francii, kde ji má jen devět procent občanů. Nejnižší je však v Mexiku, kde má v amerického prezidenta důvěru jen šest procent lidí.

Zcela opačně vnímají Trumpa Izraelci, mezi nimiž má 69procentní podporu, přičemž ještě před rokem byla 56 %. Americký prezident mezitím nařídil přestěhování amerického velvyslanectví v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Tvrzení, že Spojené státy dnes hrají důležitější roli než před deseti lety, podpořilo 31 % respondentů, čtvrtina si myslí opak. Mnohem více si v očích světové veřejnosti polepšila Čína, jejíž role ve světě podle 70 % lidí v uplynulém desetiletí vzrostla.

Jako vedoucí hospodářkou velmoc nyní vnímá Spojené státy 39 % lidí, podle 34 % tato pozice náleží Číně.

Mnoho lidí ve většině zkoumaných zemí uvedlo, že zájmy jejich států jsou v zahraničněpolitických rozhodnutích USA zohledňovány méně než dříve. Zároveň se také domnívá, že Spojené státy dělají méně pro řešení globálních problémů. Víra v to, že USA respektují individuální svobody, rovněž klesla. Má ji už jen menšina lidí v Německu, Francii i Británii.

Průzkum provedl Pew Research Center v období mezi 20. květnem a 12. srpnem mezi 26 112 lidmi.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 7 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.