Bejrút na začátku 21. století. FOTO - wikimedia commons

Izrael podle Básila chystá válku s Libanonem

Libanon obvinil Izrael, že hledá záminku pro další agresi vůči svému severnímu sousedovi.

Libanonský ministr zahraničí Džibrán Básil v pondělí vzal diplomaty z několika velvyslanectví v Bejrútu na místa, která izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve svém zářijovém vystoupení ve Valném shromáždění OSN označil za lokality, kde libanonský šíitský Hizballáh umístil své rakety. Některé z nich jsou podle Netanjahua v blízkosti bejrútského letiště.

Netanjahu řekl, že Hizballáh, který je Izraeli nepřátelský a je spojencem Íránu, má své rakety na třech místech u letiště. Tam prý tato šíitské skupina upravuje nepřesné zbraně na přesně naváděné rakety.

Básil řekl, že existuje mnoho zpráv o raketovém vybavení Hizballáhu, ale že »to neznamená, že jsou tyto rakety poblíž bejrútského letiště«.

Mezi diplomaty, které pak Básil vzal na místo, byli podle agentury Reuters zástupci Ruska a Íránu. Ministr jim ukázal všechna tři místa, o nichž hovořil izraelský premiér.

Básil je maronitský křesťan, ale politický spojenec Hizballáhu, který je v Libanonu volenou stranou s vojenským křídlem. Básil řekl, že Netanjahu využil VS OSN k tomu, aby »zdůvodnil další agresi proti svrchované zemi, jakou je Libanon«.

Hizballáh založily v roce 1982 íránské revoluční gardy. S Izraelem vedl několik válečných konfliktů, poslední v roce 2006. Jeho vojenské křídlo podle Reuters neustále sílí, je zapojeno do syrské války, kde stejně jako Írán bojuje na straně tamní vlády.

Izrael provedl několik leteckých útoků v Sýrii údajně na íránské cíle. Jeho politici tvrdí, že nemají zájem zasahovat do syrské války, ale nedovolí, aby Írán prostřednictvím Sýrie vyzbrojoval Hizballáh. Vůdce této organizace Hasan Nasralláh v září řekl, že si Hizballáh obstaral přesné rakety navzdory izraelským náletům v Sýrii. Nasralláh také oznámil, že jeho bojovníci zůstanou v Sýrii tak dlouho, jak bude Damašek chtít.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 20 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.