Brazílie: Haddad dohnal ultrapravici

Levicový kandidát Fernando Haddad (Strana pracujících; komunisté - PCdoB) dohnal týden před prvním kolem prezidentských voleb v Brazílii svého soupeře z ultrapravicového tábora Jaira Bolsonara.

Vyplývá to z víkendového průzkumu veřejného mínění, o němž informují místní média. V posledním týdnu se proti Bolsonarovi zvedla v zemi mohutná vlna nevole právě kvůli jeho krajně pravicovým názorům, někteří mají dokonce obavy, že by jeho zvolením byla ohrožena demokracie ještě víc, než za současného pučistického prezidenta Temera.

Podle víkendového průzkumu by nyní Bolsonara volilo v 1. kole 28,2 % voličů a Haddada nejméně 25,2 %. Další kandidáti zůstali v průzkumu daleko za nimi, třetí příčku zatím zaujímá s 9,4 % kandidát levého středu Ciro Gomes a čtvrtý by skončil soc. dem. politik Geraldo Alckmin (7,3 %).

Jako kometa

Exiministr školství a bývalý starosta Sao Paula Haddad přitom vstoupil do předvolebního souboje o prezidentské křeslo teprve před třemi týdny, kdy nahradil exprezidenta Luize Inácia Lulu da Silvu. Ten je od dubna ve vězení za údajnou korupci, nevyčerpal ale ještě všechny možnosti pro odvolání, a proto se snažil kandidovat. Za tři týdny se Haddad vyšvihl v průzkumech z osmi procent na 25.

Proti Bolsonarovi, který je některými přezdíván kvůli svým radikálním postojům »brazilský Trump«, demonstrovaly v sobotu na řadě míst Brazílie statisíce lidí. Manifestace svolalo ženské hnutí v rámci kampaně EleNao (On ne). Obavy z autoritářského způsobu vlády vyvolává u některých lidí Bolsonaro mj. svými pochvalnými výroky o někdejší diktatuře z let 1964-85 i tím, že si za viceprezidenta vybral pětašedesátiletého penzionovaného armádního generála Antonia Hamiltona Mouraa. Ten proslul přitom ještě tvrdšími vyjádřeními. Například vloni uvedl, že armáda má hájit pořádek v zemi i vojenskou intervencí.

Mnohé znepokojil také Bolsonarův výrok, že »nepřijme jiné výsledky (voleb), než své zvolení (prezidentem)«. Už předem přitom obvinil Stranu pracujících (PT), která nominovala Haddada, že vyhrát může pouze podvodem, aniž by tato tvrzení nějak doložil.

»Bolsonaro říká, že neuzná porážku. Tím opět dokazuje, že není připraven na demokratickou vládu,« napsal na Twitteru Geraldo Alckmin. Podobné obavy má i uznávaná politoložka z univerzity v Sao Paulu Maria Herminia Tavaresová. »Brazilská demokracie je nyní v ohrožení a nebezpečí přichází od extrémní pravice.«

Zůstat pestrou zemí

Účastníci a účastnice sobotních mohutných akcí Bolsonarovi jasně vzkázali, že Brazílie je a musí zůstat zemí pestrou, kde žijí bílí, černí, mulati, ženy, muži, transgender, lidé různé citové a sexuální orientace, domorodé obyvatelstvo, přistěhovalci... Že je třeba, aby pokračovaly sociální programy pro lidi v sociálním vyloučení... Přišli lidé, kteří v prvním kole podpoří různého kandidáta. Ať již Cira, Haddada, tak další. Ten rozhodný hlas naplňuje nadějí, že ve 2. kole se všichni tito i další lidé spojí a ultrapravicová politika neprojde.

V neděli 7. října (i o dva týdny později při druhém kole) se bude hrát o hodně, o respekt ke všem lidem v Brazílii, o sociální programy země a v neposlední řadě o demokratický charakter země.

(rj, ac)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 13 hlasů.

(rj, ac)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-10-02 21:41
Bolsonaro je fašoun. Prachatějším Brazilcům to ale vůbec nevadí.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.