Ilustrační FOTO - Haló noviny

Část kandidátů do Senátu nezveřejnila podporovatele

Většina politických subjektů kandidujících v říjnových senátních volbách nezveřejnila podporovatele své kampaně, týkalo se to 45 z celkových 72.

Strany, hnutí, jejich koalice i nezávislí kandidáti tak měli učinit do 1. října, uvedl v tiskové zprávě Jiří Navrátil z Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Nejhůře na tom byli nezávislí kandidáti. Nezveřejnění je přestupkem, úřad to může řešit ve správním řízení.

Kandidáti nebo strany měli zveřejnit podporovatele, kteří jim dali peníze nebo je podpořili bez finančního příspěvku, například službami. »Povinnost se týkala celkem 72 subjektů. Z dosavadních zjištění úřadu vyplývá, že nejhůře dostáli povinnosti nezávislí kandidáti. V úterý byl přehled dohledatelný jen u dvou z 19,« uvedl Navrátil.

Lépe na tom byly politické strany a hnutí, které zveřejnily podporovatele ve 20 z 39 případů. U koalic stran a hnutí úřad dohledal informace v pěti případech z celkových 14. Některé strany mají více kandidátů jednotlivě v různých obvodech, jinde jsou v koalici s jinou stranou a někde kandidují samostatní kandidáti jako nezávislí.

Nezveřejnění ve stanoveném termínu je přestupkem, který se řeší ve správním řízení. »Informace jsou ale předběžné. Úřad podnikne další úkony a může se stát, že vůči některým účastníkům kampaně nakonec správní řízení zahájeno nebude,« dodal Navrátil.

Volby do třetiny Senátu budou v pátek a sobotu stejně jako komunální volby. Případné druhé kolo senátních voleb je připraveno na 12. a 13. října.

(zku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1, celkem 1 hlas.

(zku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.