Ilustrační FOTO - Haló noviny

Podíl obětí dopravních nehod v seniorském věku roste

Ke konci srpna letos zemřelo při dopravních nehodách 78 seniorů, těžce zraněno bylo 315. Loni při nehodách zahynulo 121 seniorů, což bylo 24 procent ze všech usmrcených. Těžce zraněných bylo 501, tj. 21 procent. Řidičů ve věku nad 65 let bylo 1,29 milionu, což je 19 procent ze všech řidičů. Na tiskové konferenci k zahájení celostátní kampaně Senior bez nehod to uvedl Tomáš Neřold, pověřený vedoucí oddělení Besip.

Paralelně k vzrůstajícímu podílu seniorů na celkové populaci roste v posledních letech i podíl usmrcených seniorů. V roce 2008 byl podíl seniorů na počtu obětí nehod 15 procent a o pět let později 20 procent, loni dosáhl 24 procent a za první polovinu letošního roku již dosáhl jedné čtvrtiny. V Královéhradeckém kraji loni tvořili senioři dokonce osmapadesát procent usmrcených obětí dopravních nehod.

Usmrcení lidé ve věku nad 65 let v loňském roce byli nejčastěji chodci (36 procent), dále řidiči osobního vozidla (25 procent), spolujezdci v osobním vozidle (20 procent) a cyklisté (14 procent). Nejrizikovějšími dny pro seniory byly čtvrtek a pátek. "V roce 2017 bylo ve čtvrtek usmrceno celkem 24 seniorů, což je třicet procent," doplnil Neřold.

"Dá se očekávat, že podíl bude nadále narůstat. Seniory však ohrožují i jejich zvýšená fyzická zranitelnost a také postupný úbytek psychických a fyzických schopností. S narůstajícím věkem stoupá riziko, že zranění utrpěné při nehodě bude smrtelné. Při působení stejné síly jsou osoby ve věku nad 75 let vystaveny třikrát většímu riziku vzniku smrtelného zranění než osmnáctiletí," uvedl dopravní expert Roman Budský.

Společnost ECHOpix realizuje novou kampaň Senior bez nehod, jež je financována z Fondu zábrany škod. Od letošního září do konce příštího roku se uskuteční zhruba 300 přednášek formou divadelních scének spojených s odborným výkladem a audiovizuální prezentací. Do měst a obcí, kde se přednášky neuskuteční, budou distribuovány vzdělávací balíčky.

Cílit ovšem nebude jen na starší občany, ale i na mladší ročníky. "Jednak, aby si uvědomili specifika seniorů, avšak půjde také o podporu vzájemné slušnosti na silnici," poznamenal Budský.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.6, celkem 5 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.