Prezidenta Daniel Ortega. FOTO - wikimedia commons

Podpora Ortegy

Několik tisíc lidí ve středu pochodovalo nikaragujskou metropolí Managuou, aby podpořilo prezidenta Daniela Ortegu.

Vláda levicového prezidenta čelí už od poloviny dubna protestům; demonstranti žádají jeho odstoupení a vypsání předčasných voleb. To však Ortega odmítá. Vládní stoupenci, především státní zaměstnanci, ve středu prošli centrem nikaragujského hlavního města. Průvod skončil mítinkem, na kterém vládní představitelé mluvili o fungování státních institucí. Na akci zahrál i orchestr. »Podporujeme naši vládu. Chceme pracovat a chceme mír,« cituje AFP ženu, která se demonstrace účastnila.

Konflikt v zemi se rozhořel v dubnu kvůli plánované reformě sociálního systému, kterou ale vláda po demonstracích zrušila. Pravice přesto od té doby nadále demonstruje za odstoupení Ortegy a jeho ženy, viceprezidentky Rosario Murillové, a za propuštění odpůrců režimu. Do ulic ale vycházejí od dubna i příznivci prezidenta.

Vláda demonstrace a protesty, které se konají už skoro půl roku po celé zemi, potlačuje a jejich účastníky zavírá do vězení. Police minulý týden varovala opozici před pořádáním dalších nepovolených protestů. Organizátoři si podle ní ponesou odpovědnost za případné škody na majetku i zdraví účastníků. Tento týden soud v Managui uznal devět účastníků násilných protestů vinnými z terorismu a držení zbraní, odsoudil je za demonstrace, při nichž jejich účastníci blokovali silnice.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 8 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.