Ilustrační FOTO - Haló noviny

Dnes začínají volby!

Úderem čtrnácté hodiny se dnes v České republice znovu otevřou volební místnosti. Po celé zemi voliči rozhodnou o složení obecních zastupitelstev. Na třetině území i o svých senátorech. Volby skončí zítra ve 14 hodin.

Obecní volby se budou v samostatné České republice konat posedmé. O přízeň zhruba 8,37 milionu voličů a voliček se uchází téměř 213 tisíc kandidátů, kteří chtějí obsadit kolem 62 500 míst v 6400 zastupitelstvech obcí, měst nebo městských částí. Největší pozornost se obvykle soustřeďuje na velká města, která rozhodují o využití prostředků, jejichž objem je srovnatelný s rozpočtem leckterého ministerstva. Zvláštní postavení mezi městy má Praha – výběr zastupitelstva hlavního města bude zároveň krajskými volbami, v pořadí pátými.

Raději jen jeden křížek

Výsledky by měly být známy v sobotu večer, statistici však upozorňují, že sčítání půjde o něco pomaleji než u voleb sněmovních, protože systém voleb do obecních zastupitelstev je o něco složitější.

Komplikovanosti tohoto systému se obávají i někteří politici. Například v Praze má volič de facto 65 hlasů. Ty může odevzdat tak, že zakřížkuje kandidátku politické strany. Šedesát pět křížků však může také rozdělit mezi 65 jmen z různých kandidátek. Problém je, že pokud systém správně nepochopí a zakřížkuje na kandidátce své strany třeba čtyři oblíbence – jak bývá zvyklý u voleb sněmovních – započtou se mu z jeho 65 hlasů jen tyto čtyři. Svou oblíbenou stranu tak ochudí o 61 hlasů. »Systém je svou komplikovaností pastí pro mnoho voličů, zejména starších. Proto doporučujeme, ať neriskují a raději udělají na volebním lístku jen jeden křížek – u politické strany, tedy KSČM,« řekla Haló novinám Marta Semelová, jednička komunistické kandidátky v Praze. Komunisté ve všech obcích, kde kandidují, kladou důraz na dostupnou a levnou veřejnou dopravu. V Praze navrhují dokonce MHD zcela zdarma. K dalším prioritám patří bezpečí občanů, zvláště seniorů. Nutná je podle KSČM výstavba městských bytů či domovů seniorů. KSČM chce zajistit též kvalitní sociální služby. A samozřejmě: školství i zdravotnictví zdarma pro všechny.

Být hlasem běžných občanů

Senátní volby vyhlíží s obavami zejména ČSSD. Obhajuje vítězství ve třinácti z 27 obvodů, kde se bude hlasovat, a očekává velké ztráty. Sociálních demokratů je v jednaosmdesátičlenné horní komoře nyní 23, dva její senátoři letos zemřeli. Nejsilnější frakcí s právem nominovat předsedu horní komory se tak může stát KDU-ČSL, z jejíchž šestnácti senátorů mandát obhajují jen tři. Stejně je na tom s obhajobou s lidovci spolupracující klub STAN s dvanácti senátory. ODS s deseti senátory obhajuje čtyři křesla a KSČM jedno – o opětovnou obhajobu se pokusí Václav Homolka na Chomutovsku. »Věřím, že lidé vědí, že můj hlas byl po celou dobu mandátu i jejich hlasem. Už vědí, co mohou ode mne očekávat. Jsem konzistentní v názorech, moc neslibuji, ale sliby plním. Zastupoval jsem běžné občany a hodlám to dělat i nadále,« řekl našemu listu Homolka.

ANO se šesti senátory může ve volbách posílit, žádné křeslo neobhajuje. Podobně jsou na tom ze sněmovních stran ještě TOP 09 a SPD, toto hnutí do Senátu kandiduje poprvé. Šanci na zvolení má celkem 236 kandidátů. Vládní ANO a ČSSD budou mít po volbách jistých 18 senátorů, k většině 41 hlasů by potřebovaly obsadit 23 křesel. Definitivně o složení Senátu lidé rozhodnou až ve finálovém volebním kole, které bude 12. a 13. října.

Podle politologů jsou komunální i senátní volby také referendem, zda lidé podporují politickou konstelaci, která se ustavila po loňských sněmovních volbách. Krach stran, které stabilitu ČR nyní zajišťují, tedy ANO, KSČM a ČSSD, by mohl pravici inspirovat k útoku na vládu a vyvolání chaosu. Bez podpory prezidenta sice mnoho možností nemá, ale přesto by se lhostejnost voličů mohla zle nevyplatit.

Policie oznámila, že v zájmu klidného průběhu voleb posílí hlídky a dohled zejména v okolí volebních místností.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 10 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.