Ilustrační FOTO - Pixabay

Skvrny? Jak snadné se jich zbavit…

Ano, pokud použijete zkušeností našich maminek a babiček. Je až neuvěřitelné čím je možné zašpinit nejen ubrusy, ale též oblečení. Především děti jsou na to experty. Sednou si kamkoliv, klidně lezou po kolenou zelenou trávou v právě vypraných kalhotách, »opatlají« se čokoládou, sváteční ubrus počmárají fixem či propiskou a ještě se tomu smějí. Můžeme se tomu smát i my, »dospělci«, pokud víme jak je odstranit, totiž ty skvrny.

Pravda, máme k ruce moderní chemické čistící a prací prostředky a také čistírny oděvů a prádla. Přesto není bez zajímavosti podívat se na to, jak některé skvrny čistily naše babičky a maminky.

Vybrali jsme jen některé postupy a zkušenosti. Základní zkušeností je především rychlost. Aby skvrna nezaschla. Platí to především při odstraňování mokrých skvrn. Tekutinu vysajte do hadříku nebo ubrousku, tužší zbytky opatrně seškrábněte nožem. A pak čistěte. Co je na co, uvádíme v další části rad. Skvrn na textilu se zbavujte zásadně bez horké vody. Používejte vodu vlažnou, a ještě lepší je studená mýdlová voda. Máte-li po ruce sodovku, použijte ji. Sodovka (není-li po ruce, stačí i studená voda) je dobrá k základnímu ošetření již mírně zaschlé skvrny.

Jednoduchým »babským« trikem je postup čištění. Čistěte od vnějšího okraje ke středu skvrny. A začnete na rubu, poté přejděte na líc. Ale tento postup pravděpodobně znáte. Látku se skvrnou položte na savý podklad a potřete čisticím prostředkem, který pronikne mezi vlákna. Podklad babičky doporučují často vyměňovat.

Co a čím čistit? Skvrnu od ovoce nebo vína posypte větším množstvím soli, která nasaje tekutinu, potom přeperte ve vlažné vodě. Podobně čistěte i skvrny od inkoustu, na které babičky doporučují ještě před solí dát několik kapek citrónové šťávy. Skvrnu od červeného vína odstraníte potřením bílým vínem, nebo namočením do sodovky. Staré skvrny od vína či inkoustu (i když ten děti používají k zašpinění kde čeho je výjimečně) namočte přes noc do kyselého mléka nebo syrovátky (za pár korun můžete obé koupit), pak je promněte a vyperte ve vlažné vodě.

Mastné skvrny se zbavíte jejím posypáním pšeničnou nebo kukuřičkou moukou a poté (z obou stan podložené utěrkami) přežehlete. Skvrny od červené řepy, která patří k podzimním, dodejme, že k velmi zdravým pochoutkám) odstraníte přiložením plátku bílého, navlhčeného krajíce chleba, potom samozřejmě vyprat ve vlažné vodě. Nedaří se vám skvrnu odstranit? Zkuste jinou »babskou« radu! Místo potřete citrónovou šťávou nebo zředěným roztokem čpavku (jeden díl čpavku, pět dílů vody, ale kdo dnes čpavek doma má, že?). Anebo perte ve vlažné mýdlové vodě s malým množstvím čpavku.

Skvrny od třešní (čerstvé už samozřejmě neseženete, i v čase jejich sklizně byly notně drahé) potřete kouskem rajčete a vyperte. Na skvrny od bobulového ovoce je dobrým řešením i roztok octa a po dvou hodinách působení - vyprat. A pokračujeme dalšími zkušenostmi babiček. Skvrny od krve (nejsou nic mimořádného) perte co nejdříve ve studené vodě s malým množstvím namáčecího prostředku. Vodu několikrát vyměňte. Teprve potom můžete prát či dokonce vyvařit. Babičky věděly, že nová a už vůbec ne zaschlá stará skvrna od krve se praním ve vlažné vodě, ani vyvařením neodstraní! I když, pravda, moderní prací prostředky ji zvládnou i v pračce.

A ještě přidáme trávu, třeba právě tu, kterou si dítka »přinesla« na kolenou kalhot či legín o tomto, zdá se posledním teplejším víkendu.  Dobře se čistí lihem a poté vypráním. Údajně skvrny od trávy dobře čistí i citrónová šťáva. Nejlépe ta opravdová, totiž z citronu. Říkají babičky… A ty – jak známo mají vždy pravdu!

A ještě jedna dobrá »babská« rada, spolehlivá, protože ověřená! Není o textilu, ale žehlící ploše žehličky. Skvrny na žehličce (její aktivní žehlící ploše), zmizí, když ji necháte mírně nahřát a potom ji otřete vlhkým hadříkem, na nějž jste nasypali trochu jedlé sody. Nakonec plochu otřete vlhkou bavlněnou utěrkou. Usazeniny uvnitř napařovací žehličky odstraníte slabým roztokem octové vody (1:10), žehličku zapnete, zahřejete. Poté páru klasicky vypouštíte stisknutím tlačítka k napařování. Tak se uvolní vodní kámen a žehlička může ještě dlouho bezvadně sloužit.

(jan)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 8 hlasů.

(jan)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.