FOTO - Haló noviny/Marcela ŠPIČKOVÁ

Filip: Výsledek voleb je reálný odraz situace ve společnosti

Vítězem letošních komunálních voleb se stejně jako před čtyřmi lety stali nezávislí kandidáti. Z politických stran si nejlépe vedla KDU-ČSL, následuje hnutí STAN před ODS. KSČM a ČSSD zaznamenaly propad počtu zastupitelských křesel. První kolo senátních voleb přineslo dva vítěze, do druhého kola postupuje nejvíce kandidátů ODS a ANO. KSČM má v druhém kole jednu kandidátku – Miladu Halíkovou v obvodu Karviná.

K obecním volbám přišlo 47,34 procenta voličů. Je to asi o tři procentní body více než před čtyřmi lety.

Největší důvěru od voličů získali již tradičně nezávislí kandidáti a jejich různá místní sdružení. Obsadili 44 365 křesel, což je o zhruba 3000 víc než v roce 2014.

Ze sněmovních stran získala stejně jako před čtyřmi lety nejvíce zastupitelů KDU-ČSL, a to navzdory tomu, že přišli v zastupitelstvech o 350 křesel. Obsadili jich letos 3645. Druhé skončilo hnutí Starostové a nezávislí se ziskem 2601 mandátů. Od minulých voleb si polepšilo o 400 mandátů. Jen o jeden mandát méně získali na třetí příčce občanští demokraté. Zisk 2600 mandátů znamená o dvě stě více než v minulých volbách.

O 75 křesel si polepšilo také hnutí ANO, které letos získalo 1684 křesel. Výrazného nárůstu pozic v obcích dosáhli Piráti. Zisk 358 mandátů znamená oproti roku 2014 dvanáctinásobný nárůst počtu jejich zastupitelů. Hnutí SPD Tomia Okamury si se ziskem 161 křesel vedlo při své letošní komunální premiéře lépe než minule jeho podobně zaměřené hnutí Úsvit.

V porovnání s výsledkem v roce 2014 zaznamenaly výrazný propad počtu zastupitelských křesel ČSSD, KSČM, ale také TOP 09. Sociální demokraté získali 1955 mandátů, což je zhruba polovina oproti volbám v roce 2014. Polovinu křesel ztratila také TOP 09, která letos získala 484 mandátů. KSČM získala 1470 mandátů, což jsou přibližně tři pětiny mandátů z roku 2014. Celkem KSČM získala 4,82 procenta hlasů, ve volbách v roce 2014 to bylo 7,8 procenta.

KSČM preferuje programové koalice

»Věděli jsme, že nemůžeme dosáhnout stejného výsledku jako před čtyřmi lety, protože jsme postavili méně kandidátek, takže ten výsledek je reálný odraz situace ve společnosti,« řekl novinářům předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip. Strana letos postavila asi o 300 kandidátek méně než před čtyřmi lety. Filip věří, že v celostátních volbách včetně evropských získá KSČM mnohem lepší výsledek.

KSČM podle něj připravila velmi diferencované volební programy pro jednotlivé obce. »Programy byly reálné a realistické. KSČM nikdy nepoužila populismus, někdy nám to vyčítají, jindy nás za to chválí, v každém případě ale můžete počítat s tím, že ti, kteří budou v zastupitelstvech, budou odvádět poctivě svou práci,« dodal předseda ústředního výboru.

KSČM podle něj zásadně preferuje programové koalice. Tam, kde její zástupci uspěli, budou jednat s každým, kdo chce pracovat ve prospěch občanů. Nikoho z jednání nevylučuje, pokud někdo naopak vylučuje KSČM, je to podle Filipa jeho problém. »My nemáme žádnou překážku v tom, abychom jednali ve prospěch občanů, ať už v koalici nebo jako opoziční politická strana v daném zastupitelstvu. Věřím, že body našeho programu budou tam, kde budeme ve vedoucích funkcích v exekutivě obcí a měst, realizovány, a tam, kde budeme v opozici, budeme přispívat k tomu, aby ty pozitivní věci byly realizovány,« zdůraznil Filip.

Havířov si zaslouží senátorku

Ve velké části senátních obvodů skončil komunistický kandidát na čtvrtém místě. Jedním z nich byl současný senátor za Chomutov Václav Homolka. »Samozřejmě mě mrzí, že jsem do druhého kola nepostoupil, je škoda, že to nevyšlo, ale nic se nedá dělat, život jde dál. Jako komunista jsem byl do Senátu zvolen dvakrát a potřetí by to už byl asi malý zázrak,« řekl senátor našemu listu. Všem, kteří mu v kampani pomáhali, poděkoval za odvedenou práci. Homolka zároveň popřál jediné kandidátce KSČM, která postoupila do 2. kola – Miladě Halíkové, hodně úspěchů. »Přeji si, aby tu pomyslnou štafetu po mně převzala, i když si uvědomuju, že v souboji s kolegou Víchou to bude mít velmi těžké,« dodal Homolka.

Filip Homolkovi na tiskové konferenci poděkoval za práci v horní parlamentní komoře. Zároveň řekl, že věří, že Halíková, která kandiduje v obvodě Karviná, uspěje a KSČM bude mít v Senátu své zastoupení. »S vedením strany připravujeme týdenní program pro její propagaci tak, aby se v té záplavě všech informací neztratila,« řekl předseda komunistů.

To, že Chomutovsko si neudrželo svého senátora, je velkým zklamáním pro prvního místopředsedu ÚV KSČM Petra Šimůnka. »Doufal jsem, že Chomutovsko si udrží senátora, aspoň se to tak jevilo,« řekl našemu listu. Z postupu Halíkové má upřímnou radost, problém ale vidí v tom, že bude kandidovat proti sociálnímu demokratovi. »Halíková nebude mít jednoduchou situaci,« konstatoval Šimůnek.

Halíková prostřednictvím našeho listu poděkovala všem voličům, kteří přišli k volbám a zejména těm, kteří jí dali hlas. Do druhého kola je prý připravena jít s plným nasazením, stejně jako tomu bylo v kole prvním. »Nevím, jak se vyjádří neúspěšní kandidáti v našem obvodě, ale předpokládám, že by se měli přiklonit nejen oni, ale měli by přiklonit i své voliče na moji stranu, protože Havířov je druhé největší město v Moravskoslezském kraji, má dva poslance a zaslouží si i senátorku,« dodala Halíková.

Spolupráce s ANO nemá na výsledek vliv

Peníze vynaložené na kampaň zatím komunisté nesečetli. Centrála podle Filipa vynaložila asi deset milionů korun, další peníze daly okresní a městské výbory. Finanční ztráta, pokud by strana ztratila senátora a čtyři mandáty v Praze, by byla asi dva miliony korun. Podle Filipa by to strana zvládla. »KSČM je jedinou velkou politickou stranou, která nemá žádné dluhy a půjčky. Vždy jsme vystačili s naší vlastní ekonomikou, to znamená s členskými příspěvky, s příspěvky z pronájmu budov a se státní dotací,« dodal.

Do budoucna podle Filipa strana spoléhá na obměněnou strukturu okresních výborů, kde má řadu mladých předsedů. »Myslím si, že mohou najít věkové přiměřené kolegy a kolegyně, kteří budou kandidovat,« dodal.

Nedomnívá se, že by výsledek komunálních voleb ovlivnila spolupráce KSČM s hnutím ANO na centrální úrovni. »To, že ostatní politické strany a hnutí přebírají program KSČM, může být pozitivní, to, že odcházejí voliči k těmto hnutím je pro nás negativní, ale na druhou stranu nepociťujeme, že by v členské základně tato spolupráce měla nějaký mimořádný vliv na výsledek v komunálních volbách,« prohlásil Filip s tím, že centrální politika na konkrétní místa dopadala velmi selektivně. »Měli jsme 150 starostů, asi 140 místostarostů a další asi stovku radních a ti lidé většinou uspěli,« dodal.

Máme co veřejnosti nabídnout

Podle místopředsedy ÚV KSČM Stanislava Grospiče strana dokáže z každého úspěchu, ale i neúspěchu vyvodit poučení. »Máme co nabídnout veřejnosti, takže budeme pokračovat v plnění svých programových závazků bez ohledu na tento výsledek, ale budeme samozřejmě hledat cestu k voličům tak, abychom získali jejich širší podporu než v těchto volbách,« dodal.

Šimůnek uvedl, že výsledek KSČM v komunálních volbách není pro něj zklamáním z práce komunistů ani kandidátů. »Pro mě je zklamání, jak lidé vnímají naši společnost a jak pracují pod vlivem sdělovacích prostředků,« uvedl. Týká se to hlavně mladé generace, která nezažila to, co starší lidi. »Bohužel podle ekonomů v brzké době zřejmě dojde i na hospodářskou krizi, která České republice reálně hrozí, a pak to bude asi jako u lékaře. Toho potřebujeme, až když nám něco je, tak si myslím, že jednou budou lidi velice rádi, že se komunisté budou vracet zpátky na radnice,« dodal Šimůnek.

Za neúspěch považuje to, že komunisté se nedostali do pražského zastupitelstva. »Spolupráce pro občany bude pokračovat dál a doufám, že se nám povede něco podobného jako lidovcům před dvanácti lety, a že se za čtyři roky do zastupitelstev velkých měst vrátíme, protože lidé pochopí, co zastupitelstva bez KSČM byla,« dodal Šimůnek.

Většinu velkých měst získalo ve volbách ANO. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo.

Ani na otevírání šampaňského, ani na sebevraždu

Podle prezidenta republiky Miloše Zemana neznamenají výsledky voleb žádné zemětřesení. »Neodehrálo se žádné zemětřesení. Někdo mírně posílil, někdo mírně oslabil, ale není to ani na otevírání šampaňského, ani na sebevraždu,« uvedl Zeman v rozhovoru na serveru Blesk.cz.

Neočekává ani, že by se vládní koalice ANO a ČSSD kvůli výsledku hlasování otřásla v základech. »Není to žádné zemětřesení, chcete-li katastrofa,« řekl o výsledku sociální demokracie. Podle něj ani posilování ODS neznamená, že by se před příštími sněmovními volbami mohla stát vládní stranou.

Zeman v rozhovoru také zopakoval svůj názor, že by volební účast měla být povinná a kdo by nešel hlasovat, dostal by pokutu. Opakovaně se vyslovil i pro zavedení hlasování napříč kandidátkami i v krajských volbách po vzoru obecních, případně pro spojení termínů krajských a komunálních voleb.

Výsledek voleb fungování vlády neovlivní

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění ČR k lepšímu. Výsledky v Praze jsou podle Babiše důsledkem toho, jaké bylo působení zástupců ANO v hlavním městě. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem.

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl.

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura je spokojený s výsledkem hnutí v obecních volbách, protože získalo zastupitele na komunální úrovni. Slabá pozice hnutí v Praze je podle něj dána odlišnostmi hlavního města, jehož obyvatelé se potýkají s jinými problémy než lidé z jiných částí republiky. SPD kvůli tomu nebude měnit svůj program.

S výsledkem voleb je spokojený také předseda Pirátů Ivan Bartoš. Potvrzuje podle něj vzestup strany.

»Je to v tom pásmu, které jsme očekávali. Není to na velký jásot, že bychom zválcovali republiku,« okomentoval výsledky voleb předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, který sám usiluje o zvolení do Senátu.

Druhé kolo v pátek a sobotu

Druhé kolo senátních voleb bude tento pátek a sobotu. V jedenácti obvodech do něj postoupili kandidáti ODS, z toho v devíti z prvního místa. Druhé bylo ANO s deseti finalisty, z nichž jen jeden úvodní kolo vyhrál. Úspěšní byli i Starostové a lidovci, kteří už v prvním kole získali po jednom senátorovi. Uspěl Jiří Čunek (KDU-ČSL) na Vsetínsku a bývalý prezidentský kandidát Jiří Drahoš (za STAN) v Praze 4. STAN má navíc ve finále pět kandidátů, lidovci čtyři. ČSSD může ze 13 obhajovaných obsadit jen pět křesel. Po třech adeptech budou mít v závěrečném klání Piráti a hnutí Senátor 21, prosadili se i tři nezávislí kandidáti. KSČM bude ve druhém kole reprezentovat někdejší primátorka Havířova Milada Halíková v obvodu Karviná. Utká se se senátorem a dlouholetým starostou Bohumína Petrem Víchou (ČSSD).

Sociální demokraté, pokud by uspěli všichni jejich finalisté, budou mít nejvýše sedmnáctičlenný klub. Stejně početné kluby by mohly mít i ODS a ANO. Jejich finalisté se střetnou ve třech obvodech, v dalších třech pak občanští a sociální demokraté. Nejsilnější frakci v Senátu může mít KDU-ČSL, pokud ke 14 jistým senátorům přidá všechny další čtyři. Klub STAN může mít díky spřízněným kandidátům nejméně 16 senátorů. Piráti ke svému jedinému senátorovi mohou přidat další dva. Posílit svůj pětičlenný klub o další tři členy může hnutí Senátor 21. Do Senátu se opakovaně nedostali zástupci SPD Tomia Okamury.

K senátním volbám přišlo 42,21 procenta lidí.

(jad, ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.3, celkem 80 hlasů.

(jad, ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


1958Jirka
2018-10-09 16:10
Nikoliv ve společnosti, ale v KSČM!!!!!!!!!!!!KSČM asi
končí....bohužel!
fronda
2018-10-09 00:13
svaty_vaclav: neúspěch Filipovy politiky započal už za Paroubka, během
krize se prohlubovat a teď vrcholí. Zklamaní voliči se určitě nebudou
automaticky vracet k levicovým stranám. Nehledě na to, jak se ukázalo
už ve 30. letech, že tzv. střední třída se v případě krize obrací
k fašistům, ne k levici.
reich.mir.fan
2018-10-08 16:01
svaty_vaclav popisuje situaci v KSČM na milión procent přesně.Osobně
si nemyslím,že Vojtěch Filip je něčí agent ale skutečně nedokáže
čelit síle sdělovacích prostředků,venkovního prostředí a ataku
opozice na partaj přičemž se zuby nehty drží funkce ve sněmovně a je
rád každému dni do dalších voleb tomu pokud se nic zásadního
nezmění.Skrytě doufá že ve volbách se KSČM další čtyři roky
udrží opět nad hladinou a on si funkci udrží.Stranu jako celek vede
nekompromisně direktivně.Celkový součastný stav u KSČM lze srovnat s
pacientem u kterého byla diagnostikovaná rakovina prostaty.Protože ale
tento typ rakoviny je jeden z těch méně agresivních tak pacientův stav
je sice do budoucna beznadějný ale může přitom žít více let.
jaroslav.horovice
2018-10-08 15:03
svaty_vaclav
2018-10-08 12:01
Levice nastoupí, až přijde krize nebo až opět ODS a TOP09 s Piráty a
KDU-ČSL vytuneluje tuto zemi, tak to prostě je. Když mají občané
nasypáno ve žlabu, tak si na levici nevzpomenou a nejdou ani k volbám.
Horší je to, když mají ten žlab prázdný, to jsou ochotni vzít do
rukou i vidle. Tak to prostě je. A že ta krize již dorazila tak o tom
není žádných pochyb, ale lidé to pocítí až tak za tok dva ve svých
peněženkách a zrovna tak ODS a TOP09 s Piráty a KDU-ČSL při volbách.
joska.korinek
2018-10-08 11:55
Kdy už komunisté konečně pochopí, že jakékoliv spojení s falešnou
ČSSD jim škodí?
jirichmelarcik
2018-10-08 10:57
Nezáleží tolik na Filipovi, jako na kvalitě místních politiků.
Třeba v Lesné u Tachova získala KSČM 100%. Ovšem jiná kandidátka
nebyla. Jen komunisté byli ochotni jít s kůží na trh.
kozpav
2018-10-08 10:27
Nekopat do Filipa , ale lídři dnes musí být mladí, vzdělání a
inteligentní lidé. Vážím si paní Semelove , ale ne jako lídra v
Praze. Bohužel vedení KSČM je hluché a slepé.
jirichmelarcik
2018-10-08 09:58
Po roce 2000 měla KSČM v Chebu v zastupitelstvu 9 lidí. Po volbách 2018
jen dva. Dáno tím, že do r. 2000 šlo KSČM o věc.Pak se ukázalo,že i
z pozice KSČM lze získat koryta. Proto bylo třeba eliminovat nositele
myšlenek, protože překáželi kupčení. Zůstali jen
"kupčíci" a ti dlouhodobě přízeň nezískali, zvlášť
když obhajovali německý kapitál proti vlastnímu obyvatelstvu (boj o
vlastní plynové kotelny u bytových domů).
tomasklima162
2018-10-08 08:11
Achillovou patou komunistů byla zoufalá neznalost historie. Podpora
Mitterandovy vlády v osmdesátých letech zlomila vaz komunistům ve
Francii a nyní se to prostě jen zopakovalo u nás. Bude se mi po nich
stýskat. Občas s nimi byla i legrace.
Gartouzek
2018-10-08 07:01
Svaty-vaclav: Podnětně popsaná současná politická scéna v Česku. Je
tady ještě pohled1 na to, co není zjevné, co političtí analytici
přehlížejí. Zjevná je vůle aktivních voličů. Mne zajímají i
pasivní voliči, občané s právem volit, kteří nevyužili toto právo.
Vyhraněně levicoví i vyhraněně pravicoví voliči nepřecházejí na
opačnou stranu. Ve volbách se silně projevuje jejich spokojenost či
nespokojenost. Ti nespokojení většinou k volbám nejdou. Jsem
přesvědčen, že nyní mezi pasivními voliči dominují levicoví.
Vedení teoreticko analytického pracoviště ÚV KSČM pod taktovkou
Filipa ukazuje neschopnost najít cestu, jak tyto levicové pasivní
voliče oslovit. Přitom by tam měla být elita myslitelů KSČM.
Zajímavé je srovnání počtů a kvalit mezi levicovými a pravicovými
"mozkovnami" v Česku. https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Think_tank
pragmatik
2018-10-08 06:42
Kdo neseje, nemá co sklízet, leda zapomenuté klásky, které opět
vyrašily. Za neúrodu na nezasetém poli může špatný sedlák, ne to
pole.
josef.hb
2018-10-08 01:08
Plný souhlas s: "výsledek voleb je reálný odraz situace v
KSČM" Problem KS začal když se Filip obklopil lidmi jako Mrencová
a Vostrá, Kováčik a Dolejš(apod.) Filip neřeší problémy své
strany a voličů, ale takové věci jako, že Afd u sousedů není OK, že
není OK posílání polských senilních soudců do důchodu(údajné
zásahy do moci soudní) apod. A nesleduje media, jinak by věděl jak
levici škodí PRAVICOVÁ Čt i jak jí dělají medvědí službu
"levicové" HaNo.
svaty_vaclav
2018-10-08 00:53
Komunální horor: V Praze zvítězili koně amerických neoconů, na
krajích zvítězili Babišovci a na okresech v polovině republiky
vyhráli koně česko-německého landsmanšaftu a Sudeťáků! Totální
krach tradiční levice v podobě ČSSD a KSČM, SPD skončila se 155
mandáty dokonce daleko za ČSSD! Válka o Čechy a Moravu je spuštěna,
Novum Ordo a tři hlavy hydry! Národ chce více NATO, více Bruselu a
více Sudet. Proč je výsledek takový, jaký nastal? Největší šok na
závěr: Prakticky celá Morava a Slezsko spolu s Jižními Čechami se
obarvily nažluto, protože v okresech nejvíce mandátů z politických
partají získala KDU-ČSL. Zvítězila KDU-ČSL, jejíž předseda Pavel
Bělobrádek a bývalý ministr kultury Daniel Herman pravidelně
navštěvují Sudetoněmecké slavnosti landsmanšaftu v Norimberku a v
Augsburgu. Prakticky polovina okresů v celé republice se tak rozhodla z
politických stran volit právě KDU-ČSL, která prosazuje vztahy se
sudetskými Němci a pomáhají znovu otevírat otázku Benešových
dekretů. Přitom v rozbitém Československu se to týká Jižních Čech
a pohled na Moravu, ale i na Slezsko a Vysočinu je ještě děsivější.
Zvítězil promigrační a prosudetský ethos KDU-ČSL. Toto je vůle
českého lidu? Potom se obávám, že není cesty zpět.
Gartouzek
2018-10-08 00:48
Fronda: Souhlasím, že Filip nedovede úspěšně čelit pravicové
propagandě.
fronda
2018-10-08 00:22
jaroslavprchal: Právě že vláda KSČ byla velmi úspěšná, šlo o
jedno z nejúspěšnějších období v historii. Naopak režimní
propaganda neguje všechno socialistické a nekriticky vychvaluje dnešní
dobu i první republiku. A této propagandě neumí Filip a spol. čelit. A
ani se o to nesnaží. Proto se nabízí otázka, čí spolupracovník
vlastně Filip byl, popř. je.
Gartouzek
2018-10-07 22:30
Výsledek voleb je reálný odraz těch na fotce. "Filip věří, že
v celostátních volbách včetně evropských získá KSČM mnohem lepší
výsledek." To mi připomíná špatného kuchaře v restauraci,
který stále věří, že jeho nedobrá jídla přece jednou hostům
začnou chutnat. Přestože ví, že hosté stále více přecházejí do
jiné restaurace, svým jídlům stále věří. Inu, komu není rady, tomu
není pomoci. Ve volbách se nijak pozitivně neprojevily Filipem halasně
vychvalované personální změny ve vedení KSČM, provedené na
posledním sjezdu. Budou jídla v restauraci lepší, když se vymění
číšník a kuchař zůstane stejný? Aneb, starého psa novým kouskům
nenaučíš. "... budeme samozřejmě hledat cestu k voličům
..." Proč to vedení KSČM nepřiznalo rovnou: "Neznáme cestu k
voličům." Kdyby cestu znali, tak by ji nyní nemuseli hledat.
Řadoví členové KSČM očekávali po loňském volebním propadu, že
toto bude hlavní náplni X. sjezdu KSČM. Nebylo. Proč? Vedení KSČM
jede stále ve stejných kolejích, k dalšímu volebnímu propadání, k
radosti pravičáků. Když jsem se díval na internetovou statistiku
hledanosti hesla "KSČM", tak v období těchto voleb hledanost
se nijak výrazně nezvýšila. To znamená, že politika vedení KSČM
občany nezaujala. Zato se několikanásobně zvýšil zájem o heslo
"ODS". Také se výrazně zvýšila hledanost "SPD", i
když ne o tolik.
jhulka.cz
2018-10-07 20:59
K názvu článku - přesnější a hlavně pravdivý název by měl znít
" výsledek voleb je reálný odraz situace v KSČM".
jhulka.cz
2018-10-07 20:48
Místo rady Skálovi, že měl kandidovat, aby ukázal svou podporu, by
mohl Filip kandidovat do Senátu, aby on dokázal svou podporu voličů.
Ono je snadnější nechat se zařadit na první volitelné místo do PS a
tím být v podstatě zvolen. Toto nejsou volby, ale schvalování
kandidátek sestavených sekretariáty. Kam až tu stranu chce Filip
dovést ?
svaty_vaclav
2018-10-07 20:30
Československá polistopadová buržoasie vzešlá z polistopadových
zlodějen na československém národním majetku zvítězila v podzimních
komunálních volbách 2018. To, že lidé dnes nevolí KSČM je důsledkem
toho, že v rozbitém Československu se dnes lidé mají relativně
dobře. Několik desítek tisíc bezdomovců a lidí bez práce
pravděpodobně nepadá na váhu. Zajímavé bude sledovat volební vývoj,
až se změní sociální situace lidí vlivem budoucí hospodářské
krize v rozbitém Československu. To, že ve většině lidé neživoří
není zásluha československé buržoasie, protože lidé i dnes stále
musejí bojovat s buržoasií za své platy a snesitelné sociální
podmínky. Československá buržoasie v rozbitém Československu by
nejraději neplatila lidem nic za jejich každodenní práci od vidím do
nevidím. Na komunisty si lidé vždycky vzpomenou, když jde do tuhého a
životní podmínky jsou nesnesitelné, což může v rozbitém
Československu přijít velmi rychle. Že v komunálních volbách 2018
nešlo o zájmy obyčejných lidí, ale o lukrativní koryta a možnost
dále rozkrádat státní národní majetek uvidíme nyní, až se
pravicoví vítězové voleb začnou mezi sebou řezat o koryta.
1 | 2
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.