FOTO - Pixabay

Zatčeni zuřiví neonacisté

Americká policie minulý týden zatkla čtveřici radikálních stoupenců nadřazenosti bělošské rasy, kteří se účastnili loňských násilností ve městě Charlottesville ve Virginii. Informovala o tom ČTK.

Podle policie jsou muži členy rasistického a antisemitského hnutí a patřili k nenásilnějším účastníkům střetů s odpůrci rasismu, při nichž zemřel jeden člověk a desítky utrpěly zranění.

Čtveřice vloni na východ USA zamířila z Kalifornie, kde se předtím již několikrát zapojila do násilných aktů během politických shromáždění. Členové hnutí podle vyšetřovatelů pravidelně trénovali bojové techniky a šířili nenávistnou ideologii. Muži čelí několika obviněním a v případě usvědčení mohou podle prokurátora Thomase Cullena dostat až desetileté tresty vězení.

Vloni v srpnu byli mezi několika stovkami zastánců bělošské nadřazenosti, kteří ve virginijském univerzitním městě nejprve protestovali proti chystanému odstranění sochy konfederačního generála Roberta Leeho. Když se jim do cesty postavila skupina odpůrců rasismu, začali na ně někteří útočit a jeden z neonacistů do nich najel autem. Jednu ženu zabil a dvě desítky lidí zranil.

Akce vyvolala celonárodní odsudky rasismu a kontroverzní pravicový prezident Donald Trump se stal terčem kritiky za to, že přičítal vinu za násilnosti oběma stranám...

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 4 hlasy.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.