Ilustrační FOTO - Haló noviny

Petříček ministrem až za týden

Prezident Miloš Zeman jmenuje Tomáše Petříčka ministrem zahraničí 16. října dopoledne na Pražském hradě.

Informoval o tom mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Zeman dříve podmínil Petříčkovo jmenování odchodem současného politického tajemníka ministerstva zahraničí Miroslava Pocheho (ČSSD) z úřadu.

Petříček po čtvrteční schůzce se Zemanem řekl, že ho prezident jmenuje ministrem pravděpodobně tento týden. Jmenování během několika dnů naznačil i Zeman, který očekával, že by se tak mohlo stát již dnes. Pražský hrad nakonec ústavní akt přesunul na další týden. Důvodem je podle Ovčáčka Zemanova cesta na summit V4 na Slovensku. Prezident na něj odcestuje zítra, vrátí se v pátek. Jmenování se podle Ovčáčka uskuteční 16. října na Pražském hradě v 11.30.

Ministerstvo zahraničí od jmenování vlády vede ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček kvůli tomu, že Zeman odmítl jmenovat Pocheho. Hamáček v září od původní nominace ustoupil a navrhl Petříčka. Kandidát na ministra ve středu novinářům řekl, že europoslanec Poche by mohl být jedním z jeho poradců. Ve čtvrtek pak podle svých slov řekl na schůzce Zemanovi, že právem ministra je složit si vlastní tým poradců. Prezident ale setrvání Pocheho na ministerstvu odmítá a jeho odchod si stanovil jako podmínku jmenování.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli na Facebooku uvedl, že ho Petříček ujistil, že Poche se už nebude na ministerstvu zahraničí angažovat. »Pro naši zem je důležité, abychom měli samostatného a svéprávného ministra, kterého nikdo neřídí z pozadí,« napsal předseda vlády. Babiš věří, že Poche odjede zpět do Evropského parlamentu.

(cik)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 4 hlasy.

(cik)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-10-08 21:05
Tak nevím,jestli ten týden je pro naší republiku plus nebo mínus?
Pokud Petříček sdílí názory Pocheho a bude se je snažit prosazovat
p*d záleží na tom, kde bude Poche sedět, jestli na ministerstvu nebo v
hospodě naproti. Jsem přesvědčen, že pan Babiš si nenechá skákat po
hlavě, jak to Poche, přesně v duchu tradice socdemáckého
politikaření zamýšlel.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.