Ilustrační FOTO - Pixabay

Bohatým bral, potřebným dával

Na novodobého Robina Hooda překřtila italská média ředitele bankovní pobočky na severu země, který převáděl peníze z kont bohatých klientů chudým, aby dosáhli na úvěr.

Od roku 2009 takto za sedm let převedl úhrnem zhruba milion eur (25,8 milionu Kč). Gilberto Baschiera měl za to, že banka má nejen skýtat ochranu spořitelům, ale také pomáhat klientům v nouzi. Za podvod a zpronevěru byl podmínečně odsouzen na dva roky. K tomu, že dostal pouze podmínečný trest, přispěla skutečnost, že sám z těchto převodů nijak netěžil, napsala BBC.

Padesátník, který řídil pobočku banky v městečku Forni di Sopra ve Friulských Dolomitech, byl po zjištění, že na kontech chybí téměř milion eur, propuštěn a vedle podmínečného trestu mu soud obstavil dům. »Ředitel místní banky v městečku není jako ostatní obyvatelé. Je to bůh, který slovy ano a ne může změnit život člověka navždy,« popsal jeho postavení list La Stampa.

Vzpoura proti systému

»Ty peníze bych jim vrátil,« tvrdí Baschiera, který svého činu nelituje. Považuje ho za vzpouru proti »systému, který penzistům dává jen nezbytné minimum a mladým zhola nic«. Z toho důvodu se rozhodl nastolit »spravedlnost« podle svého.

»Když to prasklo, zatelefonoval jsem všem, které jsem obral, a vysvětlil jim, proč jsem to udělal,« vzpomíná podle italských médií svérázný bankéř. »Chtěl tak pomoci těm majitelům účtu, kteří nesplňovali podmínky na úvěr,« vysvětluje jeho právní zástupce Roberto Mete.

Když si někdo z města chtěl vzít úvěr a nesplňoval podmínky, Baschiera mu na účet přidal peníze, aby si dotyčný půjčku vzít mohl. Vděční klienti se mu pokaždé zavázali, že peníze vrátí, jakmile to půjde. Někteří ale svůj slib nesplnili. »Vytvořil takový stínový systém financování,« konstatuje Mete. »Má za to, že znovu by to neudělal. Byl přesvědčen, že může lidem pomoci. Ale nakonec ztratil práci a dům,« shrnuje právní zástupce.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 10 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2018-10-09 00:14
Ostatní to dělají naopak.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.