Ilustrační FOTO - Pixabay

Poukázky pro chudé

Nepodmíněný příjem pro chudé Italy bude postupně zaveden od ledna ve formě předplacené nákupní karty, řekl počátkem října vicepremiér Luigi Di Maio.

Nepodmíněný příjem pro chudé je ústředním bodem programu protestního hnutí pěti hvězd, jemuž Di Maio šéfuje a které od června vládne s protiimigrantskou stranou Liga. Zároveň se jedná o klíčovou položku italského rozpočtu s vysokým deficitem, který Řím nastínil předminulý týden a jenž vyvolal obavy mimo jiné i na jednání ministrů financí zemí platících eurem.

Italský rozpočet počítá s tím, že na tuto položku vyhradí 10 miliard eur (258,25 miliardy Kč). Chudí Italové by měli ojediněle dostávat až 780 eur měsíčně (20 143 Kč), Di Maio tak chce »odstranit chudobu« ve třetí největší ekonomice eurozóny.

»(Suma) bude poukázána na elektronickou kartu, kterou půjde platit v italských obchodech,« řekl šéf M5S. Posílí to podle něj soukromou spotřebu, hospodářský růst a příjmy z daní z prodeje.

»Tímto způsobem náš hrubý domácí produkt poroste více, než se očekává,« rozvedl Di Maio. Na nepodmíněný příjem pro chudé budou mít nárok jen Italové, kteří v zemi žijí nejméně deset let.

Nejprve důchodci

Peníze budou nejprve v lednu zprostředkovány důchodcům a o několik měsíců nato postupně i ostatním lidem žijícím pod hranici chudoby, uvedli představitelé vlády. Příjemci peněz budou muset, s výjimkou penzistů, vykonat osm hodin veřejně prospěšné práce týdně, prokázat, že hledají zaměstnání a přijmout jednu ze třech prvních pracovních nabídek.

Podle údajů italského statistického úřadu (ISTAT) se počet Italů žijících v »absolutní chudobě« minulý rok zvýšil na 5,1 milionů lidí, což představuje 8,4 % populace. ISTAT absolutní chudobu definuje jako stav, kdy si člověk nemůže dovolit »základní (zboží a služby) nezbytné k tomu, aby se vyhnul vážným formám sociálního vyloučení«.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 7 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-10-09 17:00
Další flastr na flastry.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.