Dráhy se budou dál soudit o strom

České dráhy podaly odvolání ve sporu se Správou železniční dopravní cesty (SŽDC), po které požadují 1,114 milionu korun kvůli vykolejení vlaku z roku 2014.

Nelíbí se jim rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1, podle kterého SŽDC za železniční neštěstí nemůže. Souprava najela na strom, který podle soudu spadl na koleje kvůli silným nárazům větru. »Mohu potvrdit, že jsme se v tomto soudním sporu odvolali,« řekl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. »Naším cílem není ani tak vydobýt náhradu škody v konkrétním případě, i když škoda milion korun není zanedbatelná, ale především je naším cílem dosažení prevence vzniku podobných mimořádných událostí,« uvedl. Případem se tak bude zabývat pražský městský soud.

České dráhy u prvoinstančního jednání tvrdily, že SŽDC měla stromy kolem trati odstranit, protože představovaly nebezpečí pro vlaky. Společnost ale odmítla odpovědnost za nehodu s tím, že podle Českého hydrometeorologického ústavu se v dané lokalitě prohnal silný vítr. Jeho následkem se stromy vyvrátily. Úsek trati pracovníci podle SŽDC prozkoumali na konci ledna, zhruba týden před nehodou. Duby byly zdravé.

Nehoda se stala 4. února 2014 v době, kdy vál na Jesenicku velmi silný vítr. V Jindřichově ve Slezsku hned ráno narazil spěšný osobní vlak do dubu, který spadl na koleje. Při nehodě nebyl nikdo zraněn, řídící vůz však vykolejil. Zastavil tak dopravu mezi Krnovem a Šumperkem. Na Jesenicku zasahovali hasiči i kvůli popadaným stromům na cestách.

(cik)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 6 hlasů.

(cik)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.