Ilustrační FOTO - Pixabay

Další snaha manipulovat masmédia. V Rakousku

Rakouské ministerstvo vnitra vyzvalo v interním e-mailu policii, aby omezila spolupráci s novináři, kteří o ní nepíšou dostatečně pozitivně. V dokumentu, který po úniku do médií označilo za nezávazný »podnět«, ministerstvo rovněž doporučilo, aby se u všech případů zveřejňovala státní příslušnost a pobytový status podezřelého.

Aktivněji by policejní mluvčí měli na základě doporučení informovat o sexuálních deliktech, informoval rakouský list Die Presse. Rakouské ministerstvo vnitra ovládá od konce loňského roku pravicově populistická Svobodná strana Rakouska (FPÖ).

»Bohužel některá média již tradičně (například STANDARD, 'Falter') a nově také 'Kurier' poskytují velmi jednostranné a negativní zpravodajství o ministerstvu vnitra, respektive policii,« stojí v e-mailu, který z policejních kruhů unikl do rakouského tisku. List Der Standard a Kurier jsou přední rakouské liberální deníky, Falter je týdeník.

»Dovoluji si doporučit, aby se omezila komunikace s těmito médii na nejnutnější (zákonem předepsanou) míru...,« stojí v e-mailu rozeslaném mluvčím policií jednotlivých spolkových zemí. Jako odesílatel e-mailu je uveden mluvčí ministerstva vnitra Christoph Pölzl. Média by měla podle ministerstva předem garantovat »neutrální nebo pozitivní zpravodajství«. Za příklad dává soukromou televizní stanici ATV, která chystá pořad o každodenní policejní práci. »Každý díl se bude kontrolovat a teprve po kontrole s pozitivním výsledkem půjde do vysílání,« stojí v e-mailu. ATV nicméně následně v reakci pochopitelně odmítla, že by ministerstvo či policie měly na konečnou podobu jejího pořadu vliv.

Ministerstvo v dopise policejní mluvčí také vyzývá, aby v budoucnu důsledně zveřejňovali státní příslušnost a pobytový status podezřelých z trestných činů. Například ministerstvo spravedlnosti od roku 2014 ale doporučuje, aby se údaje jako národnost, náboženské vyznání či barva pleti zveřejňovaly jen v případě, že je to nezbytně nutné...

Podnět, nebo nařízení?

V reakci na zveřejnění dokumentu ministerstvo podle ČTK uvedlo, že jeho doporučení se zakládají »na letitých zkušenostech mnoha pracovníků ministerstva« a že se jedná pouze o podnět, nikoli o nařízení. Způsob, jakým Der Standard a Kurier o e-mailu informovaly, podle ministerstva nicméně dokazuje, že podezření z předpojatosti (prý) není pouhou smyšlenkou. Není to ale spíš tak, že se tu kdosi snaží média potrumpovsku či poorbánovsku »umravňovat«?!

Ministrem vnitra je od loňského prosince Herbert Kickl z protiimigrační FPÖ. Podle zveřejněné reakce nebyl ministr zadavatelem ani příjemcem kontroverzního e-mailu. Opozice Kickla kvůli psaní ale ostře napadla. Že by o něm nevěděl, není podle ní totiž pravděpodobné. »Kickl má zřejmě problémy se svobodou tisku,« řekl předseda parlamentní frakce sociálních demokratů Andreas Schieder. »Takhle vypadá demagogie... Toto ohrožuje demokracii. Kickl se stal opravdovým rizikem,« uvedla na Twitteru předsedkyně liberální strany NEOS Beate Meinl-Reisingerová.

Kurz proti omezení svobody tisku

Kriticky na doporučení o způsobu komunikace policie s médii reagoval i kancléř Sebastian Kurz. »Jakékoli omezení svobody tisku je nepřijatelné,« uvedl. »Vylučování nebo bojkot vybraných médií v Rakousku nemá místo,« ujišťoval. Podle něj se prý nicméně i předchozí vláda soc. dem. kancléře Christiana Kerna pokoušela omezovat práci médií...

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.9, celkem 15 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.