Ilustrační FOTO - Pixabay

Policista zproštěn obžaloby

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil obžaloby policistu Šimona Vaice, který byl viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli tomu, že loni v červenci zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu služebním autem. Jeho jednání podle soudu není trestným činem.

Rozsudek není pravomocný, státní zástupce si ponechal lhůtu pro odvolání. Motocyklista, jenž měl v té době zákaz řízení, při srážce utrpěl vážná zranění. Vaicovi hrozilo až dvouleté vězení nebo zákaz činnosti. »Důkazy nesmí být posuzovány samostatně, ale všechny v kontextu. Kamerové záznamy nechci přeceňovat,« řekl při odůvodnění rozsudku soudce Miroslav Rákosník.

Jsou podle něj ovlivněné i úhlem záběru či světelnými podmínkami. »Musíme se dostat do obrazu, jak se to jevilo obžalovanému ve chvíli, kdy přistoupil k tomu donucovacímu prostředku,« uvedl soudce. Podle něj nebyl zásah proti motocyklistovi, vzhledem k jeho bezohledné jízdě, nepřiměřený.

»Zákon počítá s tím, že osobě, vůči které bude donucovací prostředek použit, bude způsobena újma. Připouští, aby ta újma byla nepřiměřená. Protože při odvrácení útoku musí být použita razantnější síla, než je síla útočníka, aby mohlo být dosaženo cíle,« doplnil.

Policista podle obžaloby loni 16. června zastavil ujíždějícího motorkáře tak, že mu z protisměru vjel do cesty služebním autem. Podle žalobce Michala Muravského tak nevytvořil zátaras, ale náhlou překážku, na kterou řidič motocyklu neměl šanci zareagovat. Do auta řidič narazil v rychlosti téměř 130 kilometrů za hodinu, s těžkými zraněními skončil v nemocnici. Dva policisté v autě byli zraněni lehce. Policisté motocyklistu podezírali, že má zákaz řízení, který skutečně měl. Navíc řídil pod vlivem alkoholu. Žalobce pro Vaice navrhoval podmíněný trest.

Vaic novinářům řekl, že si za zákrokem stojí. Podle jeho obhájce Josefa Kopřivy si motorkář musel být vědom toho, že ve vysoké rychlosti může srážka nastat. Doplnil, že podle něj byl motocyklista potenciálním vrahem. Během agresivní jízdy, kterou dnes popisovali před soudem další policisté, mohl podle obhájce kohokoliv zabít.

K soudu přišly policistu podpořit desítky kolegů a několik motorkářů. Od rána postávali před budovou soudu v ulici 28. pluku. Někteří z nich měli na znamení solidarity na pažích uvázané světle modré stuhy. Část z nich se účastnila i soudního jednání, zbylí, kteří se do jednací síně nevešli, čekali na chodbě. Podle svolavatele shromáždění Aleše Lehkého, předsedy odborového svazu Unie bezpečnostních složek, bude mít rozhodnutí soudu vliv na budoucí práci policistů.

Vaicovi v posledních dnech vyjádřili podporu vedení Policie ČR, policejní prezident Tomáš Tuhý i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) v úterý odmítla nařčení, že policistu účelově kriminalizovala. Odvolala se při tom na znalecký posudek, podle kterého nemohl motorkář policejní auto do poslední chvíle vidět, protože vjelo do směru jízdy motocyklu zpoza středové stěny tunelu.

(zku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 14 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


1958Jirka
2018-10-10 20:24
Policista si plnil výborně svou práci!
jirichmelarcik
2018-10-10 19:49
Řidič motocyklu měl jet tak rychle, aby mohl zastavit před vzniklou
překážkou. Nejel! Přesto ze strany justice byla a je,myslím už
obecně, snaha vždy chránit zločince nejen před policisty , ale i
poškozenými. Pak se nemůžeme divit, že poškozený nebo ohrožený
bude policií stíhán pravděpodobněji než útočník. Zvrácený
systém!
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.