Ilustrační FOTO - Pixabay

Ostravský Arcelor koupí Britové

Hutní podnik ArcelorMittal Ostrava (AMO) koupí britská společnost Liberty House. Odbory při hodnocení transakce zatím zůstávají opatrné.

Skupina ArcelorMittal prodá Britům i své ocelářské podniky v rumunském Galati, v makedonském Skopje a italském Piombino. ArcelorMittal je musí prodat kvůli zachování hospodářské soutěže, protože kupuje největší evropskou ocelárnu, italskou huť Ilva. »Podmínkou pro uzavření této transakce je dokončení akvizice huti Ilva, schválení kupce Evropskou komisí a projednání s místními odborovými organizacemi a Evropskou odborovou radou ArcelorMittal,« uvedla mluvčí AMO Barbora Černá Dvořáková.

Prodávané podniky mají dohromady více než 12 500 zaměstnanců.

Předseda odborové organizace ocelárny AMO a člen dozorčí rady podniku Roman Bečica řekl, že požádal vedení firmy o urychlený kontakt s někým ze společnosti Liberty, aby si mohli vyjasnit spoustu věcí.

»Pro nás je důležité, jaká bude zaměstnanost, jaký ten partner má s námi výhled, to znamená investice, zdali zůstanou zachovány výroby minimálně v tom objemu jako dneska, jak se bude stavět k zaměstnancům, to znamená kolektivní smlouva a benefity z ní vyplývající, jak je schopný být konkurenceschopný v Evropě,« řekl Bečica. Ostravští odboráři chtějí oslovit i odbory firmy Liberty, aby si mohli věci ověřit i z druhé strany.

Výkonný předseda skupiny GFG Alliance, do níž Liberty patří, Sanjeev Gupta uvedl, že dohoda o koupi továren ArcelorMittal je největším milníkem v historii skupiny. Akvizice podle něj v krátké době téměř zdvojnásobí počet zaměstnanců skupiny a globální výrobní kapacitu.

»Máme v úmyslu spolupracovat s místními partnery,« ujistil Gupta, že transakce se regionu vyplatí.

Celková výrobní kapacita společnosti Liberty prý vzroste na více než 15 milionů tun oceli ročně. V Británii Liberty dodává především ocel a hliník pro automobilový a letecký průmysl a specializovaná inženýrská odvětví, v Austrálii dodává ocel hlavně pro odběratele ve stavebním průmyslu a infrastruktuře. Ocel vyrábí také pro automobilový průmysl a další sektory v USA.

ArcelorMittal Ostrava je největším výrobcem silničních svodidel v ČR. Kromě českého trhu dodává své výrobky do více než 40 zemí světa. I s dceřinými společnostmi má téměř 7000 zaměstnanců. V roce 2017 vytvořil AMO čistý zisk 3,2 miliardy korun.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 8 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-10-12 19:14
Britové asi takto chtějí "přežít" Brexit a mít
"zaseknuté drápky" v EU.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.