FOTO - archiv Fairtrade International

Tržby za prodej fairtradových výrobků celosvětově vzrostly

Tržby za prodej fairtradových výrobků celosvětově vzrostly o devět procent a dosáhly téměř 8,5 miliardy eur (více než 215 miliard Kč). Vyplývá to z výroční zprávy organizace Fairtrade International za rok 2017.

Díky těmto prodejům dostala družstva pěstitelů v zemích globálního Jihu, kromě stanovené výkupní ceny za své produkty, také fairtradový příplatek určený k rozvoji jejich podnikání i jejich komunit, jehož celková výše se odhaduje na 178 milionů eur (více než 4,5 mld. Kč). To je o 19 procent více než v předchozím roce.

Výroční zpráva nazvaná Společně za férový a udržitelný obchod mimo jiné vyzdvihuje to, jak systém Fairtrade přispívá k zajištění důstojného živobytí pro pěstitele v době, kdy ceny kávy na světovém trhu klesly na dvanáctileté minimum, jak poznamenala ředitelka Fairtrade Česko a Slovensko Hana Malíková.

Za důstojný příjem

Zpráva rovněž připomíná, jakými způsoby se Fairtrade snaží o dosažení spravedlivějšího obchodování: vytváří strategie směřující k zajištění důstojného příjmu, podporuje změny v komunitách prostřednictvím posilování role žen a mladých lidí, pomáhá pěstitelům vyrovnávat se se změnami, které přináší globální oteplování, a ve spolupráci s partnery na mezinárodní úrovni usiluje o dosažení Cílů udržitelného rozvoje (SDG) vytyčených OSN pro období 2015-2030.

V roce 2017 bylo do systému Fairtrade zapojeno více než 1,6 milionu pěstitelů a dělníků v 75 zemích světa. Na 150 světových trzích bylo k dispozici zhruba 30 tisíc různých výrobků se známku Fairtrade. Pokud jde o objem tržeb, největším světovým trhem s fairtradovými výrobky byla i loni Velká Británie následována Německem a Spojenými státy americkými. Tržby na většině ostatních trhů vykazovaly dvojciferný růst.

Významně loni vzrostlo i množství prodaných fairtradových výrobků. Prodej kakaa se zvýšil o 57 procent, prodej fairtradového cukru vzrostl o 30 procent (a to po předchozím propadu způsobeném rozhodnutím EU z roku 2015 zrušit kvóty na výrobu konkurenčního řepného cukru). Prodej fairtradové kávy stoupl o 15 procent, banánů se prodalo o 11 procent více než v roce 2016.

(za)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 3 hlasy.

(za)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


josefko
2018-10-19 16:19
Já nevím. Co to je fairtradový výrobek?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.