Z posvícenského veselí v Kouřimi

V neděli 21. října vypuklo v Muzeu lidových staveb v Kouřimi pravé svatohavelské posvícení. Domky a náves ožily folklorními soubory, lidovými písněmi a zvyky, tradičními řemesly, jarmarkem a samozřejmě množstvím návštěvníků.

»Celodenní bohatý program představoval život obyčejných lidí před několika staletími během svatohavelského posvícení. Jde to samozřejmě i jinou formou, ale národopisné pořady vzdělávají všechny generace nenásilně, poutavě a dost věrně. Za tímto účelem byl vlastně skanzen v posledních letech značně rozšířen, stejně tak se rozrostl i počet akcí,« ocenil nejen posvícení předseda středočeského krajského výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch Zdeněk Štefek (KSČM).

Na návsi, ve stodole a před hospodou zněly jarmareční a posvícenské písně a povídačky v podání Michaela Pospíšila, folklorního souboru Barunka a Horačky, u zvoničky probíhala i rekonstrukce lidového zvyku z Podještědí stínání kohouta. Ve školní třídě domu z Týřovic se besedovalo o jídle a hodování, v rychtě z Bradlecké Lhoty zase o posvícenských zvycích nad svátečně prostřeným stolem. Nejen děti se mohly zapojit do krouhání a šlapání zelí, podmaleb na sklo, přípravy a pečení řepánků, tlučení a mletí máku. Lidé oceňovali stánek likérníka, bylinkářství Jany Hunalové, mošty a vína Jozefa Žáčka z Kutné Hory, pečivo, uzeniny a drobné dárky z malého jarmarku. Na návsi se hrály i dětské hry s Ladovým národopisným souborem z Hrusic a ZUŠ Kouřim, v obležení byl i kolotoč řezbáře Matěje a jeho kozí taxi.

Další národopisné pořady proběhnou ve skanzenu 3. prosince – Svatomikulášská obchůzka a 16. prosince – stříbrná adventní neděle.

(zs)

FOTO - autor


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(zs)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.