Rozhovor Haló novin se stínovou ministryní zahraničí KSČM Kateřinou Konečnou

Chceme diplomacii všech azimutů

Máme nového ministra zahraničí, sociálního demokrata Tomáše Petříčka. Co od něho čekat?

Nemám věšteckou kouli. Nikdo dnes názory pana Petříčka nezná. Jediné, co víme, že dělal asistenta Miroslavu Pochemu, a snad tedy alespoň zná bruselské struktury. Pevně věřím, že se jim bude umět postavit. Že nebude jen hledat symbiózu s Bruselem, ale bude hájit české zájmy. Jinak ovšem nikdo netuší, s čím může přijít.

Jak by měla vypadat sebevědomá zahraniční politika ČR?

Měla by to být politika všech azimutů. KSČM dlouhodobě nesouhlasí s tím, že se zoufale upínáme pouze k transatlantické vazbě a Evropské unii. Vícerozměrnou zahraniční politiku potřebujeme i z důvodů ekonomických a obchodních – velmi naléhavě potřebujeme diverzifikovat náš export. Je varovné, do jaké závislosti vůči některým státům Evropské unie jsme se dostali.

Zejména vůči Německu.

Ano, samozřejmě. Tím neříkám nic protiněmeckého. Německo je stát sousední, velký, rozvinutý, je to hlavní odbytiště našeho vývozu a musí to být tudíž náš partner, kterého nemůžeme pomíjet, o tom není pochyb. Ale ve chvíli, když by ekonomika západní Evropy a zvláště Německa zakolísala, dostali bychom se do obrovského propadu, aniž bychom jeho příčiny mohli nějak ovlivnit. Nemůžeme čekat, až se to stane. Musíme už dnes hledat nové trhy, nová odbytiště. Což se nám nemůže podařit, pokud si budeme v mezinárodních vztazích vytvářet nepřátele. Musíme umět být partnery. Pro Čínu, země Latinské Ameriky, asijské státy. Potřebujeme mít zahraniční politiku široce rozkročenou. Je to důležité i z hlediska naší bezpečnosti. Nedávno jsme si připomněli výročí mnichovské zrady. Tehdy se přece, mimo jiné, ukázalo, že jednostranná zahraniční politika je riziková. Že nelze vše sázet na jednu kartu, na jednoho spojence.

Jednala byste i s Ruskem?

Rusko by mělo být významným partnerem české zahraniční politiky. Je to evropský stát a Evropská unie dělá chybu, když místo toho, aby s Ruskem vedla dialog, tak ho sankcionuje. Sankce nikdy nic nevyřešily a nevedly k ničemu dobrému. Žádného politika k ničemu nikdy nepřiměly, jediným jejich výsledkem byl negativní dopad na obyčejné lidi – nejen ve státech, vůči kterým sankce byly vedeny, ale i ve státech, ze kterých byly vedeny.

Vztahy se ale zdají být zablokované. Aspoň podle mediálních vyjádření, z EU i Ruska.

V uplynulých letech létala mezi Ruskem a západními státy silná slova. Kdybychom je brali všechna zcela vážně, tak už jsme ve válce. Mezinárodní politika funguje tak, že má svůj povrch, občas trochu hrubší, a pak se vedou konkrétní diplomatická jednání, která nebývají zdaleka tak dramatická jako výroky do médií. Proto je tak důležité, aby spolu politici a diplomaté hovořili. Aby vztahy úplně nezamrzly a nezůstalo jen u siláckých mediálních výkřiků.

Proto si také cením té tolik diskutované aktivity předsedy Sněmovny Radka Vondráčka, který se postavil do čela sněmovní delegace do Ruska. A velmi mě překvapuje reakce Pirátů na tuto Vondráčkovu iniciativu a na to, že se setkal s politiky ze »sankčního seznamu«. V Evropském parlamentu pirátské hnutí vystupuje v přesně opačném duchu. Evropští Piráti kritizují, že vůbec existuje nějaká sankční listina, že se kvůli ní nemají šanci scházet zástupci parlamentů. V europarlamentu je delegace pro vztahy s Ruskem, a ta se nemá vlastně s kým potkat. Nemohou nikoho pozvat, protože všechny důležité osoby jsou na sankčním seznamu. A to je špatně. To vede právě k onomu zamrzání. Takto se Rusko nikdy nemůže stát naším partnerem a nemůžeme tudíž nastolit mírovou bezpečnostní situaci na našem kontinentu. Bez Ruska to nepůjde.

Dělat si z něho nepřítele je obrovská chyba. A EU ji dělá. Do Ruska dnes jezdí bez potíží představitelé států, jako je Izrael nebo Turecko. A vedou dialog. Evropská unie toho schopna není, ztrácí tím v mezinárodní politice body a je z ní vyšachovávána. Tato chyba ji bude stát velmi mnoho.

V poslední době se hodně mluví o Saúdské Arábii. Co soudíte o této zemi?

Snad každý ví, že Saúdská Arábie je velmi nedemokratická země, která se podílí na financování terorismu po celém světě, zabíjí novináře mimo své území a její působení v Jemenu vede k humanitární katastrofě. Přesto jí prodáváme české zbraně a nevyhostili jsme ani jednoho jejich diplomata. Co stojí za tímto dvojím metrem? Je to jednoduché: Saúdskou Arábii podporují Spojené státy.

Jan STERN


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.7, celkem 40 hlasů.

Jan STERN

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-10-24 16:14
Za vším lze najít jedno a totéž zlo. Prachy a kapitalizmus.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.