Ilustrační FOTO - Pixabay

Refluxní chorobou trpí každý desátý člověk

Pálí vás často žáha? Možná trpíte refluxní chorobou, při které se žaludeční šťávy opakovaně dostávají do jícnu a úst. Nemocní přitom mnohdy vůbec netuší, že i jejich další zdravotní komplikace jako třeba chronický kašel či chrápání způsobuje právě reflux. Ještě nedávno byla diagnostika poměrně nepříjemná, dnes už je ale k dispozici jednoduchý a bezbolestný test, který toto onemocnění a jeho závažnost spolehlivě odhalí pomocí laboratorního rozboru slin. V dnešních Haló radách vám ve spolupráci s MUDr. Markem Antošem z laboratoře SYNLAB poradíme, jak reflux poznáte a co dělat, abyste si ho sami nevypěstovali.

Další nemoc z nadbytku

Zatímco zdravému člověku se žaludeční šťávy dostávají do jícnu jen výjimečně, u lidí trpících refluxní chorobou je to bohužel pravidlem. »Trávicí enzymy jsou velmi agresivní a kyselé, a proto v oblasti nad žaludkem způsobují celou řadu zdravotních problémů,« přibližuje MUDr. Marek Antoš. Ve vyspělých zemích trpí na chronický reflux deset až dvacet procent populace, přičemž nejohroženější skupinou jsou lidé ve věku od šedesáti do sedmdesáti let.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Ve většině případů si na refluxní chorobu sami zaděláváme špatným životním stylem. Jednou z nejvýznamnější příčin je obezita, která způsobuje zvýšený tlak na žaludek a následné ochabnutí svalstva v dolní části jícnu, což pak vede k oslabení přirozené schopnosti těla zadržovat trávicí látky v žaludku. Mezi další rizikové faktory patří klasické lidské zlozvyky jako kouření a pití alkoholu.

Vyhnout byste se měli také potravinám, které dráždí žaludek. U každého člověka to může být něco jiného, obvykle se ale jedná o těžká, mastná, smažená nebo silně kořeněná jídla. Dále se mohou problémy projevit při konzumaci cibule, česneku, kávy, čokolády a dalších sladkostí. Riziko refluxu se také zvyšuje, když jíte krátce před spaním, kdy je tělo v horizontální poloze a žaludeční šťávy se tak snáze dostávají do jícnu a úst.

Kromě nezdravého životního stylu mohou reflux způsobovat i další příčiny, například některé léky, které se užívají při kardiovaskulárních chorobách, hypertenzi, astmatu či chronické bolesti.

Ohroženy jsou také těhotné ženy, a to kvůli tlaku rostoucího plodu na žaludek a hormonálním změnám. V neposlední řadě mají někteří lidé to neštěstí, že se kvůli atypické anatomii jícnu a žaludku s chronickým refluxem již narodí.

Příznaky nepodceňujte a řešte je včas

Stoupání trávicích látek ze žaludku do jícnu se nejčastěji projevuje pálením žáhy. Jde o pocit bolesti za hrudní kostí, který sahá od žaludku až ke krku. Jednou za čas se to stává i zdravým lidem, například po konzumaci dráždivého jídla. Varovným signálem je, když žáha pálí několikrát týdně, ať už přes den, nebo v noci. Dalším typickým projevem je návrat žaludečního obsahu včetně trávicích kyselin do jícnu, krku a úst, což vyvolává nelibou a hořkou pachuť v ústech.

Mezi další příznaky patří bolest v oblasti žaludku a dolní části jícnu, potíže s trávením, pocit cizího tělesa v krku, pocit sevřeného hrdla, bolesti v krku, sucho v krku, obtížné polykání, chronický kašel, chrápaní a zahleněnost. »V závažnějších případech se žaludeční šťávy opakovaně dostávají až do úst, což se projevuje pocitem kyselosti, špatných dechem a zvýšenou kazivostí zubů,« dodává Marek Antoš z laboratoře SYNLAB.

Vážnější komplikace na sebe nenechají čekat

Když je jícen vystavován kyselým trávicím látkám dlouhodobě, hrozí mu vážné poškození. Projevit se může tvorbou vředů, záněty, krvácením, zúžením jícnu a v některých případech i rakovinou. Mnozí lidé však vůbec neví, že na refluxní chorobu trpí a nepodstupují tedy žádnou léčbu. Na vině je v některých případech podceňování prvotních projevů onemocnění. Jindy jsou zas příznaky refluxu připisovány jiným zdravotním problémům. Moderní medicína ale naštěstí na problémy s rozpoznáním refluxu našla odpověď.

Nový spolehlivý test

Donedávna byla diagnostika refluxu pro pacienty poměrně nepříjemná, jedno z používaných vyšetření například spočívá v zavádění sondy ústy přes jícen až do žaludku. Moderní, jednoduchou a bezbolestnou alternativu představuje takzvaný Peptest, který zjišťuje přítomnost pepsinu ve slinách a podle jeho míry i závažnost refluxní choroby. Pepsin je jednou z trávicích látek, které se vyskytují v žaludečních šťávách, u zdravého člověka by se tedy ve slinách vůbec neměl objevit. Jeho výskyt v ústech tedy ukazuje na refluxní chorobu, přičemž čím vyšší je jeho koncentrace, o to závažnější případ se jedná.

Po odhalení chronického refluxu pomocí Peptestu by už mělo následovat specializované vyšetření za účelem přesného určení jeho příčiny a stanovení vhodné navazující léčby. »Čím dříve refluxní chorobu odhalíte, tím spíše se vyhnete vážnějším zdravotním komplikacím. Peptest by si měli zajít udělat všichni, kdo pociťují některé z typických příznaků,« radí Marek Antoš.

Jak Peptest probíhá?

Aby byl test přesný a spolehlivý, je třeba zkoumat vzorek slin odebraný ráno hned po probuzení. Jeho zajištění je tedy na vás, nejde ale o nic složitého. Nejdřív si v jedné z laboratoří, kde Peptest provádějí, vyzvednete zkumavku se speciálním roztokem. Další ráno po probuzení, než se najíte nebo napijete, si odkašlete a následně několikrát odplivnete sliny do zkumavky s roztokem, dokud ji nenaplníte až po rysku na samolepce. Zkumavku pak zašroubujete a protřepáte, aby došlo ke smíchání reakčního roztoku se slinami.

Vzorek je pak připraven k analýze a můžete ho donést do laboratoře. Do té doby ho ale uchovejte v chladu od dvou do osmi stupňů Celsia a v žádném případě ho nemrazte. »Dva dny před odběrem se vyvarujte pití zásadité vody a léků s obsahem alginátů, jako je například Gaviscon,« dodává Marek Antoš z laboratoře SYNLAB.

Jak vypadá léčba?

O výsledcích Peptestu je vhodné informovat svého lékaře a konzultovat s ním následující kroky. Ve většině případů se léčba zaměřuje na snížení agresivity žaludečních kyselin a podporu trávení. Její důležitou součástí je také speciální dieta. Lidé trpící refluxní chorobou mohou mít různé spouštěče zpětného toku žaludečních šťáv, je tedy nutné omezit ty vlivy, které k refluxu v minulosti vedly.

Pomáhá rovněž udržování vzpřímené polohy po jídle a vyhýbání se fyzické aktivitě, při které se ústa dostávají pod úroveň žaludku. Zatímco uměřené cvičení vede v některých případech ke zlepšení, příliš náročný trénink může onemocnění naopak zhoršit. Při spánku je vhodné podložit vrchní část těla velkým polštářem, aby tělo nebylo během noci ve zcela horizontální poloze.

Součástí léčby jsou i léky na podporu pohybu potravy z žaludku do střev a léky na snížení kyselosti žaludečních šťáv. Nejzazší možnost představuje chirurgický zákrok. Z důvodu možných komplikací ho ale lékaři doporučují pouze v případech, kdy ostatní možnosti léčby nevedou k dostatečnému zlepšení, nebo v situaci, kdy je reflux způsoben atypickou anatomií jícnu nebo žaludku už od narození.

Helena KOČOVÁ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 11 hlasů.

Helena KOČOVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.