Ilustrační FOTO - Pixabay

V místních samosprávách trvale roste zastoupení žen

Vyplývá to z výsledků analýzy, kterou provedla organizace Fórum 50 % usilující o vyvážené zastoupení žen a mužů v politice a rozhodovacích pozicích. Svou analýzu, jež je vůbec první svého druhu, organizace prezentovala před novináři.

Celkový podíl uvolněných (placených) zastupitelek odpovídá podílu žen v zastupitelstvech. Podíl žen v komunálních zastupitelstvech i v placených politických funkcích ve městech a obcích klesá s velikostí města. Čím větší je město, tím méně je zastupitelek i placených političek.

Úroveň místních samospráv je v české politice jedinou, kde se trvale zvyšuje zastoupení žen mezi nominovanými i mezi zvolenými zastupitelkami. Počet žen v komunální politice vzrostl od roku 1994 do roku 2018 o více než 9,5 procentního bodu. Jejich podíl po volbách v roce 2018 činí 28 procent. »Vzrůstající zapojení žen do rozhodování na komunální úrovni je určitě dobrou zprávou. Bohužel ani zde ještě nebyla dosažena tzv. minimální 30procentní kritická hranice, kterou je nutné překročit, aby se životní zkušenosti žen do rozhodování skutečně promítly. Zároveň platí, že nejvíce žen najdeme tam, kde je nejméně moci a peněz, tedy na úrovni nejmenších obcí, kde je pozice starostek většinou neuvolněná nebo finančně ohodnocená méně než ve větších městech,« komentovala výsledek analýzy ředitelka Fóra 50 % Veronika Šprincová.

V zastupitelstvech statutárních měst je aktuálně celkově zastoupeno 22,6 % žen, v hl. m. Praze pak jen 21,5 % žen. Nejvíce žen bylo zvoleno v Mostě (35,6 %), nejméně naopak v Děčíně (11,1 %). Z hodnocených stran bylo nejvíce žen zvoleno za Změnu (33,3 %), nejméně naopak za TOP 09 (8 %). Nejvíce lídryň měla v komunálních volbách Strana zelených (57,1 %), pak STAN a ČSSD (po 23,1 %), TOP 09 (20 %), dalšími v pořadí jsou KSČM a SPD (shodně 18,5 %). (Zařazeny byly strany, které mají zastupitele/zastupitelku ve více než jednom statutárním městě.)

Komunální političky jsou v průměru mladší než politici

Na zastoupení žen mezi zastupiteli a zastupitelkami, kteří jsou pro výkon funkce uvolněni ze svého občanského zaměstnání, se zaměřila analýza organizace Fórum 50 %, která zahrnuje data ze Středočeského, Karlovarského, Pardubického a Moravskoslezského kraje a odráží stav před letošními volbami (data byla sbírána od května 2017 do září 2018). Z ní vyplynulo, že celkový podíl zastupitelek, pro které je funkce v zastupitelstvu zároveň povoláním, zhruba odpovídá jejich podílu v zastupitelstvech.

Pro uvolněné zastupitele i zastupitelky platí, že jejich věkový průměr je vyšší (49,5 roku), než je průměrný věk žen a mužů v zastupitelstvech jako celku (46,6 roku). Komunální političky jsou v průměru mladší než politici.

Nejvíce uvolněných zastupitelek najdeme v obcích I. typu, čili v obcích s »běžnými« obecními úřady. Naopak v obcích II. typu s pověřeným obecním úřadem a ve statutárních městech byl podíl žen v uvolněných pozicích 16,7 %, ačkoli celkové zastoupení žen v zastupitelstvech činilo 29 % v obcích II. typu a 21,7 % ve statutárních městech. Rozdíly se projevily i mezi jednotlivými kraji.

(za, mh)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(za, mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Gartouzek
2018-10-31 00:23
Za nevyváženost v samosprávách obcí mohou ženy. V globálu, pokud by
skutečně stály o vyvážené zastoupení v samosprávách, nic jim
nebrání vytvářet ženské kandidátky a s podporou žen voličů by
měly zhruba poloviční zastoupení jisté. Ani jsem nezaznamenal, že by
ženy voličky výrazně preferovaly ženy kandidátky. Tak se mi jeví,
že podle chování většina žen ani nestojí o to, aby v samosprávách
obcí jich byla polovina.
fronda
2018-10-30 23:58
... a klesá zastoupení komunistů.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.