Ilustrační FOTO - Pixabay

Privatizační zločiny nesmějí být promlčeny

KSČM usiluje o nepromlčitelnost privatizačních zločinů dlouhodobě. Poslanci se nyní budou na její návrh problematikou zabývat. Komunisté chtějí, aby Sněmovna konstatovala, že v letech 1992 až 1998 došlo během privatizace majetku státu k velké řadě excesů, chyb a zločinů.

Ty způsobily ČR a jejím občanům miliardové škody na majetku, vlády ČR je dosud nedořešily a jejich následky neodstranily. Před novináři to zdůraznil místopředseda sněmovního výboru pro evropské záležitosti Jiří Valenta (KSČM). Komunisté by byli rádi, aby Sněmovna zároveň doporučila vládě zpracovat a navrhnout účinnou změnu trestněprávních předpisů tak, aby bylo možné takové zločiny způsobené při privatizaci dále stíhat a potrestat, aby nedošlo k jejich promlčení. Připomeňme, že tehdy byly u vlády ODS, ODA a KDU-ČSL.

Místopředseda sněmovního výboru pro evropské záležitosti Jiří Valenta.
w

Obdobný návrh předložila KSČM už v roce 2012. »Neprošel, což nám však neubralo na touze po spravedlnosti, realizované přesně podle pravidla ‚padni komu padni‘,« prohlásil Valenta. Konkrétně? V hledáčku spravedlnosti by se podle něj opět měly začít objevovat kauzy, podobné privatizaci Mostecké uhelné, OKD, Škody Plzeň, Plzeňských pivovarů atd. Ty a jim podobné totiž »až velice nápadně připomínaly a připomínají prachsprostou zlodějnu pod dohledem státu,« konstatoval poslanec KSČM.

Proto je podle komunistických poslanců nutné objektivně prověřit nejen proces samotné privatizace, ale i konkrétní rozhodnutí vlády. Valenta podotkl, že svého času s touto myšlenkou koketovala i vicepremiérka pro boj s korupcí Karolína Peake. Pak však ze dne na den zjistila, že prý by to bylo nepřípustně retroaktivní a od svého úmyslu ustoupila. Asi pro ni nebylo důležité, že »obdobná retroaktivita byla realizována např. v souvislosti s majetkovými trestnými činy z dob reálného socialismu,« zdůraznil poslanec.

Oligarchizace společnosti začala v 90. letech

Jak dále uvedl, komunistům se konkrétně jedná také o neplacení bankovních úvěrů či o využívání nelegálních peněz, které poté sloužily k neplacení privatizovaných podniků. Rozhodně nesouhlasí s okřídleným klausovským tvrzením, že špinavé peníze nezná.

Divoká privatizace v 90. letech vytvořila několik extrémně bohatých jedinců, kteří zbohatli nikoli svou pílí, ale zejména za přispění lidí, kteří měli příslušné informace a tzv. mohli, a jsou jim až doposud zavázáni, tvrdí Valenta. I když je podle něj pravda, že se někteří takto novodobě zbohatlí již dokonce stačili i mezi sebou »požrat«. Jak řekl, právě v nečistém privatizačním procesu můžeme zcela objektivně hledat první zárodky oligarchizace naší společnosti, tedy počátky propojení politiky, majetku a médií.

Co z toho vyplývá? To Valenta pojmenoval jasně - zákonem o velké privatizaci začal proces nejen odstátnění, ale zejména přechodu majetku státu na jiné fyzické a právnické osoby včetně zahraničních právnických osob. »Ztráty státu z nezaplacených státních podniků byly i v nejstřízlivějším odhadu vyčísleny na více než 460 mld. Kč. K potrestání těch, kteří tento stav způsobili, nebo na něm participovali, došlo jen v minimu případů. Sumarizace případů má přispět k prosazení změny trestního řádu, tedy prodloužení lhůty nepromlčitelnosti trestných činů způsobených při privatizaci,« uvedl poslanec KSČM s tím, že dnes je lhůta 20 let, a pokud by nedošlo k jejímu prodloužení, promlčely by se další trestné činy způsobené v roce 1999 a dalších letech, kdy byly privatizovány i velké podniky, jako OKD, nebo banky, jako IPB.

KSČM je pro automatickou valorizaci příspěvků

Komunisté budou prosazovat automatickou valorizaci příspěvku na péči ve všech čtyřech stupních postižení. Novinářům to řekla stínová ministryně práce a sociálních věcí KSČM a místopředsedkyně sněmovního sociálního výboru Hana Aulická Jírovcová.

Zvýšení příspěvku na péči se nyní ve Sněmovně projednává v rámci senátní novely zákona o sociálních službách. Ta původně počítala s navýšením příspěvku ve 4. stupni postižení, tzn. lidem s nejtěžším handicapem úplně odkázaným na cizí pomoc, o šest tisíc korun na 19 200 Kč měsíčně. »I vzhledem k tomu, že návrh byl projednáván před komunálními volbami, se napříč politickým spektrem začalo mluvit o zvýšení i ve 3. stupni, což samozřejmě KSČM podporuje, koneckonců hovořili jsme o tom od začátku,« uvedla Aulická.

Vzhledem k dopadům do státního rozpočtu, které jsou, pokud by došlo k navýšení i ve 3. stupni, odhadovány na zhruba pět miliard korun, by však komunisté považovali za vhodné posunout působnost novely až od 1. 7. 2019 tak, aby se umožnilo najít potřebné prostředky ve státním rozpočtu a nezůstalo to jen na MPSV. »Jsme si však vědomi toho, že jde o nesystémové řešení, jsme jednoznačně pro celkovou změnu financování sociálních služeb, proto bude KSČM prosazovat automatickou valorizaci příspěvku na péči ve všech čtyřech stupních,« ujistila Aulická.

Pomoc pro potřebné opět v nedohlednu

Poslankyně se vyjádřila i k jednání výboru pro sociální politiku o návrhu ČSSD na zrušení karenční doby. Mrzí ji přístup některých kolegů především z ANO, kteří ostře vystupovali proti obnovení proplácení prvních tří dnů nemoci. »Některé jejich příspěvky připomínaly politický projev, který měl jediný účel - ovlivnit sociální výbor pro zamítnutí návrhu. Je nám líto, že někteří kolegové a kolegyně nemyslí na zaměstnance, ale pouze na zájmy některých zaměstnavatelů,« dodala Aulická.

Připomněla, že KSČM návrh na zrušení karenční doby předkládala několikrát. »Jsme přesvědčeni o tom, že zrušení karenční doby je v zájmu zaměstnanců, ale i zaměstnavatelů,« dodala poslankyně. Komunisté při závěrečném schvalování novely podle ní nepodpoří pozměňovací návrhy, které počítají s dalšími úlevami pro zaměstnavatele. S jejich podporou může počítat pouze návrh Kateřiny Valachové (ČSSD), který se týká ujasnění, že příslušníci bezpečnostních sborů by i nadále měli stoprocentní plnění od prvního dne. Novelu bude Sněmovna schvalovat dnes.

Aulická lituje, že Sněmovna vyřadila z programu schůze návrh KSČM o náhradním výživném a obdobný návrh ČSSD o zálohovaném výživném. Důvodem byla skutečnost, že MPSV podá vlastní návrh. »KSČM s tímto postupem nesouhlasí. Potřebnost pomoci lidem v tak tíživých situacích je opravdu nutná a vůbec by nevadilo, pokud by se projednával i náš návrh nebo návrh ČSSD. Nyní se možné řešení tohoto problému opět odsouvá a pomoc pro potřebné je tak opět v nedohlednu,« dodala Aulická.

(ku, jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.2, celkem 25 hlasů.

(ku, jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2018-11-01 23:41
Privatizace je zločin sama o sobě a měla by být kompletně zrušena.
Samozřejmě za náhradu. Tedy že privatizátoři vrátí majetek a
ještě zaplatí státu náhradu.
fronda
2018-11-01 23:40
Privatizace je zločin sama o sobě a měla by být kompletně zrušena.
Samozřejmě za náhradu. Tedy že privatizátoři vrátí majetek a
ještě zaplatí státu náhradu
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.