Ilustrační FOTO - Pixabay

Vítr zasáhl celou republiku

Silný vítr zasáhl téměř celou republiku, lámal hlavně stromy a větve, na několika místech poškodil střechy. Kvůli popadaným stromům stále zůstává přerušen provoz na několika železničních tratích.

Bez proudu bylo v poledne zhruba 30 000 domácností. Mnoho práce měli pracovníci poruchových čet v obtížném terénu na Pardubicku a Královéhradecku. V Moravskoslezském a Olomouckém kraji ohrožoval vítr energetiky i během oprav. »Na řadě míst padaly stromy během oprav a bylo to pro naše pracovníky nebezpečné,« uvedla mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

Hasiči evidovali od pondělního večera stovky výjezdů. Brno kvůli nebezpečí padajících větví uzavřelo všechny hřbitovy ve městě. Na Vysočině hasiči od pondělního večera zasahovali více než dvěstěkrát, nejčastěji zřejmě na Havlíčkobrodsku. V Pardubickém kraji měli výjezdů přes 150. Vítr na několika místech poškodil i střechy. Například ve Věži na Havlíčkobrodsku utrhl střechu z rodinného domu, její část skončila na vozovce. Zajistit poškozenou střechu hasiči pomáhali i v Jihlavě ve Znojemské ulici. Kvůli uvolněným střechám zasahovali hasiči v Olomouci, a to v Jílové, Lafayettově a Hlušovické ulici.

Vítr znovu poškodil zámecký park ve Statiňanech. Škody utrpěl již při větrném počasí před týdnem, předtím i na konci září. Vloni park poškodila vichřice Herwart. V Libereckém kraji bylo nejvíce zasaženo Frýdlantsko, hlavně u Raspenavy, ve středních Čechách pak Kutnohorsko. Hasiči v Královéhradeckém kraji měli nejvíce práce na Hradecku, Rychnovsku a Trutnovsku.

V Brumově-Bylnici na Zlínsku spadl strom na projíždějící automobil, řidiče museli ošetřit záchranáři. Strom spadl na auto také na Blanensku, posádka vyvázla bez zranění. Na Brněnsku narazil do spadlého stromu motorkář, který skončil v nemocnici.

Kvůli popadaným stromům je stále přerušen provoz na několika úsecích železnice, na tratích Frýdlant v Čechách - Černousy, Svitavy - Polička a Mosty u Jablunkova - Návsí.

Silný vítr zasáhl i další evropské státy, zejm. Itálii, Francii a Rakousko.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.