Ilustrační FOTO - Haló noviny

Prodlouží životnost Dukovan?

Životnost jaderné elektrárny Dukovany by se mohla prodloužit o deset let. Náklady by byly 20 miliard korun. Řekl to premiér Andrej Babiš (ANO).

Úvahy o prodloužení životnosti vznikly v souvislosti s diskusí o stavbě nového reaktoru. Ten je plánován v Dukovanech, ale projekt postupuje natolik pomalu, že se určitě nestihne do roku 2035, kdy končí životnost starých dukovanských reaktorů.

Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž prodloužení životnosti nevyloučil. »Dovedeme si představit i další prodloužení provozu, nicméně tento dlouhodobý provoz je třeba posuzovat nejen z technického hlediska, ale i z hlediska budoucích regulatorních a ekonomických podmínek,« uvedl Kříž.

ČEZ, ve kterém stát drží zhruba 70 procent, provozuje vedle Dukovan jadernou elektrárnu v Temelíně. Obě se na celkové spotřebě elektřiny v ČR podílejí ze 38 procent. ČEZ se brání investici do nových jaderných bloků bez určité formy státní podpory. Minoritní akcionáři firmy se navíc bojí, že pokud by výstavbu nového bloku platil ČEZ, poškodil by je pokles ceny akcií firmy.

Vláda rozhodnutí, zda bude nutit ČEZ do nevýnosné výstavby nových reaktorů, asi odloží, řekla ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) v pondělním rozhovoru s agenturou Bloomberg. O výstavbě nových jaderných bloků se podle ní nemůže rozhodovat pod tlakem dodavatelů či jiných subjektů. Ministerstvo financí také analyzuje rizika potenciálních soudních sporů, dodala.

O stavbu nového jaderného bloku se podle dřívějších informací zajímá šest společností. Jde o ruskou státní společnost Rosatom, francouzskou EDF, jihokorejskou KHNP, čínskou China General Nuclear Power, společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea a americký Westinghouse.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


pleningeri
2018-10-31 12:46
Jsem přesvědčen, že nejde ani tak o rozhodnutí "nevýnosné
výstavby nových reaktorů" jako o ROZHODNUTÍ, který dodavatel
bloky postaví. Naše rusofóbní aliance má dostatek pák k zabránění
volby Rosatomu ...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.