Spolana z leteckého pohledu, v pozadí Neratovice a Libiš. FOTO - wikimedia commons

Největším znečišťovatelem opět Spolana

V roce 2017 nejvíce znečišťovala životní prostředí v ČR neratovická chemička Spolana, zejména svými emisemi rakovinotvorných a mutagenních látek. Na čele žebříčku se letos ocitla již počtvrté.

Žebříček, který prezentovala ekologická organizace Arnika, čerpá z dat Integrovaného registru znečišťování (IRZ). »Spolanu hodnotíme jako největšího znečišťovatele, protože vypouští nejvíce látek, které mohou způsobovat či prokazatelně způsobují rakovinu. Spolana vede i žebříček největších znečišťovatelů látkami poškozujícími ozonovou vrstvu, protože využívá měkké freony,« uvedl Jindřich Petrlík z Arniky. Takzvané tvrdé freony vypustila do ovzduší společnost PepsiCo CZ, a stala se tak skokanem mezi pražskými znečišťovateli.

Podle Pavla Kaidla, mluvčího holdingu Unipetrol, kterému Spolana patří, postavení v žebříčku odráží fakt, že společnost je v Česku jediným výrobcem kaprolaktamu. Společnost podle mluvčího do modernizace závodu a ochrany životního prostředí každoročně investuje desítky milionů korun a objem emitovaných látek snižuje. Kaprolaktam je základní surovina pro výrobu polyamidu 6, který se používá v textilním průmyslu nebo ve výrobě plastů.

Druhé místo obsadila jihlavská společnost Kronospan, jež meziročně zvýšila emise rakovinotvorného formaldehydu o více než tři tuny. Následují severočeské elektrárny v Počeradech, Prunéřově a Tušimicích, které vedou v emisích skleníkových plynů, způsobujících kyselé srážky nebo rtuti.

»V následujících letech ČEZ odstaví v uhelných elektrárnách na 3000 MW, což povede k zásadnímu poklesu emisí CO2. Do roku 2050 má ČEZ za cíl být z hlediska emisí CO2 neutrální,« uvedl Ladislav Kříž, mluvčí společnosti ČEZ, jíž elektrárny patří.

Polepšila se naopak přibyslavská firma ACO Industries razantním snížením emisí styrenu.

Podle dat vyprodukovaly průmyslové provozy loni mnohem více toxických látek v odpadech než dříve. Zejména šlo o dioxiny, rtuť a hexachlorbenzen. To automaticky neznamená, že by se látky dostaly do životního prostředí. »Je otázka, jak se s odpady nakládá dál,« uvedl Petrlík.

Arnika sestavuje žebříčky 14 let, vychází z veřejně dostupných údajů v IRZ, který vede ministerstvo životního prostředí. Provozy ze zákona hlásí úniky a přenosy nebezpečných látek samy. Loni data poskytlo 1325 provozů.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.