Sankce vůči Ukrajině. Moskva se brání

Chystané ruské sankce vůči Ukrajině se dotknou stovek Ukrajinců, kteří svým počínáním poškodili ruské zájmy. Podle listu Kommersant to minulý týden prohlásil ruský premiér Dmitrij Medveděv, podle něhož Rusko také hodlá omezit dovoz ukrajinského zboží. Medveděvova vláda se chystá sankce přijmout v nejbližší době, a to v odvetě za podobné kroky, které oznámil Kyjev.

»Hovoříme-li o fyzických osobách, pak se vší pravděpodobností půjde o stovky lidí, kteří svým počínáním poškodili zájmy naší země. Jsou tam podnikatelé i další lidé. Na seznamu jsou přirozeně také ukrajinské firmy, tedy právnické osoby, zaregistrované podle ukrajinského práva a tak či jinak kontrolované občany, vůči kterým budou zavedeny sankce,« řekl šéf ruské vlády. »V nejbližší době dostanu tyto dokumenty na stůl a všechny je podepíšu,« dodal.

Ruský premiér Dmitrij Medveděv. FOTO - wikipedia commons

Postih má podle Medveděva konkrétně spočívat v blokování majetku, který mají tito lidé v Rusku a s kterým budou mít zakázáno jakkoli nakládat. Dále půjde o zákaz převodu peněz z Ruska, čili o zákaz vývozu kapitálu.

Omezení dovozu

Rusko podle Medveděva také zvažuje, zda ještě více omezí dovoz z Ukrajiny. Přestože to Kyjev nijak nezdůrazňuje, Rusko podle Medveděva přes všechny potíže, zákazy a omezení z poslední doby stále zůstává největším obchodním partnerem Ukrajiny, odkud dováží výrobky za miliardy rublů.

Prezident Vladimir Putin podepsal nedávno výnos o uplatnění sankcí kvůli nepřátelským krokům Ukrajiny. Oznámila to ruská média s odvoláním na Kreml. Cílem má být obrana národních zájmů. Putin podle ČTK ve výnosu nařídil vládě, aby stanovila zvláštní ekonomická opatření a okruh fyzických a právnických osob, vůči kterým se tato opatření uplatní.

Oko za oko

Ruská reakce je logická. Ukrajina totiž ve své protiruské štvanici neustále pokračuje. Na konci září zavedla sankce proti ruským dopravním podnikům, které spolupracují s proruskými povstalci v oblasti Donbasu na východě Ukrajiny. Jde o zmrazení bankovních účtů, omezení obchodních transakcí, částečné či úplné přerušení přepravy zboží či přeletů přes území Ukrajiny.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko pak nedávno vyzval k dalším sankcím proti Rusku kvůli sporům v Azovském moři, kde Rusko po stavbě mostu přes Kerčský průliv na poloostrov Krym údajně omezuje plavbu ukrajinských a zahraničních plavidel.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 21 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-10-31 11:35
Sankce jsou opravdu logické, hlavně proti něčemu co reprezentuje
nejhrubší fašizmus zaměřený proti vlastním občanům, tolerovaný,
živený a tím podporovaný nositeli evropských i jakýchsi
transatlantických "hodnot". ale účinné nebudou vůbec.
Hajlovači přežijí - s plnou podporou "demokratické" EU a
"velkého bratra za ještě větší louží", obstarávajícího
zbraně a munici. Utrpí řadoví občané na obou stranách. I v Moskvě
by měli myslet strategičtěji. . Stejně ukrajinští mocipáni
využijí sankce ve svůj prospěch a hodí na ně svoje viny. Aspoň podle
mne.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.