Ilustrační FOTO - Pixabay

Biblický souboj na fotce z Gazy

Mladý muž s odhalenou hrudí třímá v jedné ruce palestinskou vlajku a v druhé prak. Hledí upřeně před sebe, za ním jsou lidé v neprůstřelných vestách a těžký kouř. Fotografie palestinského demonstranta z Pásma Gazy obletěla svět. Mnozí jí přirovnávají k známému obrazu francouzské revoluce či k biblickému souboji Davida a Goliáše.

Dnes už téměř legendární snímek vyfotil Mustafa Hassúna z turecké agentury Anadolu.

Svoboda vede lid na barikády

Fotografii sdílelo mnoho lidí na sociálních sítích. Velká část z nich ji přirovnala k obrazu francouzského malíře Eugena Delacroixe Svoboda vede lid na barikády, na kterém jsou dramaticky vyobrazeny násilné události z červencové revoluce (1830).

Mladý Palestinec na fotografii je 20letý Ájíd abú Amrú. V rozhovoru s televizí Al-Džazíra řekl, že ho překvapilo, kolik lidí fotku sdílelo. »Účastním se protestů každý týden, někdy i vícekrát. Ani jsem nevěděl, že je v blízkosti fotograf,« řekl.

Manifestují za důstojnost

»Na protesty nosím stále stejnou vlajku. Přátelé si ze mě dělají legraci. Říkají mi, že je mnohem jednodušší házet kameny bez vlajky v jedné ruce. Já si na to ale zvykl... Pokud budu zabit, chci být do té vlajky zahalen. Domáháme se našeho práva návratu, manifestujeme za svou důstojnost a důstojnost budoucí generace,« řekl.

Jiní fotografii podle ČTK poněkud ironicky přirovnali k souboji slabého Davida s prakem a obra Goliáše. Fotografie se nicméně setkala i s kritikou; někteří vazalové koalice USA-Izrael ji označili za glorifikaci násilí.

Palestinci v Gaze od konce března a většinou v pátek protestují proti blokádě a za možnost vrátit se na území, která byla domovem jejich předků, dnes je ale okupuje Izrael. Dosud izraelští vojáci při protestech zastřelili více než 200 Palestinců, zabit byl jediný izraelský voják.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 14 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.