Pittsburgh. Ilustrační foto - wikimedia commons

Pittsburští židé proti Trumpovi

Skupina pittsburských židovských předáků v otevřeném dopise sdělila kontroverznímu americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, že ve městě není vítán. Trump plánoval s manželkou Melanií v Pittsburghu uctít památku 11 židů, které v sobotu v místní synagoze zastřelil Robert Bowers. Prezidentova cesta do pensylvánského města se ale nelíbí ani demokratickému starostovi Billu Pedutovi.

»Nejste v Pittsburghu vítán, dokud jednoznačně neodsoudíte bělošský nacionalismus,« napsali židovští činitelé v otevřeném dopise, který prezidentovi adresovali již v neděli, den po útoku. A to navzdory Trumpovu nekriticky jednostrannému vstřícnému vztahu k Izraeli na úkor legitimních práv Palestinců. Jako další podmínky toho, aby byl v Pittsburghu uvítán, židé chtějí, aby Trump přestal útočit na menšiny a na migranty s uprchlíky a aby se k ostatním choval uctivě. Dopis, který byl zveřejněn na webu židovského hnutí Bend the Arc, mezitím podepsalo přes 43 000 lidí, poznamenala ČTK.

Proti Trumpově návštěvě se vyslovil také starosta města. Zdůvodnil to tím, že prezidentova cesta se kryje s prvními pohřby obětí, které byly plánovány na dopoledne místního času (pozdní odpoledne a večer SEČ). Podle starosty měl Trump vyčkat, až budou všechny oběti pohřbeny, neboť návštěva hlavy státu spolu s dodatečnými bezpečnostními opatřeními jen zbytečně odvedou pozornost od prvořadého úkolu, kterým je rozloučení se s mrtvými.

Útočníka Bowerse (46) v pondělí soud poslal do vazby bez možnosti kauce. V případě uznání viny mu hrozí trest smrti.

Kritika od snoubenky

Trumpa ale nekritizují jen židé. Také snoubenka zavražděného novináře Džamála Chášukdžího kritizovala v pondělí v Londýně na vzpomínkové akci postoj Bílého domu v této kauze a zdůraznila, že by vidina peněz neměla zastřít morální hodnoty, informuje turecký list Daily Sabah.

Chášukdží 2. října šel na saúdskoarabský konzulát v Istanbulu vyřídit doklady ke svatbě, budovu už ale neopustil. Rijád teprve dva týdny po novinářově zmizení přiznal, že kritik saúdského korunního prince byl zavražděn.

Chášukdžího snoubenka Hatice Cengizová zdůraznila, že je velmi vděčná za solidaritu lidí po celém světě, zároveň je ale »zklamaná postoji vedení v mnoha zemích, zejména pak Spojených států«. Následně vyzvala Donalda Trumpa, aby nedovolil zastřít pravdu o vraždě Chášukdžího. »Nedopusťme, aby peníze pošpinily naše svědomí a nedělejme kompromisy, pokud jde o morální hodnoty,« řekla.

Trump se zpočátku k celé kauze vyjadřoval spíše zdrženlivě, později označil zabití novináře za »jednu z nejhorších kamufláží v dějinách«. Následně USA oznámily, že odeberou víza některým saúdskoarabským představitelům viněným z účasti na vraždě novináře. Odvetná opatření by nicméně podle Trumpa neměla zahrnovat zrušení prodeje amerických zbraní Rijádu...

Vojáky na jih

Trump zároveň v téže době v rozporu s požadavky pittsburských židů posílá vojáky na jižní hranici USA. Americká armáda v souvislosti s karavanou migrantů mířící Mexikem na sever rozmístí na mexické hranici z jeho rozkazu asi 5200 vojáků. Agentura Reuters uvedla, že k hranici již nyní bylo vysláno 800 vojáků, podle AP pak zbývajících asi 4400 k pomezí zamíří ještě tento týden. Washington přitom původně hovořil nejvýše o tisícovce vojáků. Navíc vlna migrantů výrazně poklesla.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.9, celkem 7 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.