Kolombo. Ilustrační foto - wikimedia commons

Stotisícová demonstrace na Srí Lance

Desítky tisíc stoupenců odvolaného srílanského premiéra Ranila Vikremasingheho  vyšly demonstrovat do ulic metropole Kolomba. Žádali, aby byl okamžitě svolán parlament, jehož jednání prezident po odvolání předsedy vlády odročil až do poloviny listopadu.

Na Srí Lance se prohlubuje politická krize od pátku, kdy prezident Maithripala Sirisena nečekaně zbavil funkce premiéra Vikremasingheho a nahradil ho bývalým prezidentem Mahindou Radžapaksem. Vikremasinghe tento krok neuznal a tvrdí, že ho nadále podporuje většina poslanců.

V sobotu prezident Sirisena odročil jednání parlamentu až do 16. listopadu. Podle agentury AP tím chce dát Radžapaksemu čas, aby získal dostatečnou podporu poslanců a přežil případné hlasování o nedůvěře.

Političtí vůdci vyzývají prezidenta Sirisenu, aby zákonodárný sbor znovu svolal, a pomohl tak řešit politickou krizi v zemi.

Agentura AFP napsala, že podle odhadů policie zaplnilo ulice hlavního města 25 000 nespokojenců a další autobusy s demonstranty stále přijíždějí. Vikremasingheho Sjednocená národní strana (UNP) podle AFP tvrdí, že počet demonstrantů dosáhl 100 000.

Účastníci protestu, mezi nimi i poslanci a bojovníci za lidská práva, nesli transparenty a provolávali hesla, kterými požadovali zachování demokracie v zemi. Po pochodu přes město se shromáždili u oficiálního sídla odvolaného premiéra, aby si vyslechli jeho projev.

Podle agentury Reuters se na některých místech metropole kvůli demonstraci zastavil život, když demonstranti zablokovali ulice, včetně těch, v nichž se nacházejí luxusní obchody a hotely.

»Je to převrat. Má to veškeré známky převratu,« prohlásil jeden z demonstrantů ke krokům prezidenta Siriseny z posledních dnů. Sirisena ovšem tvrdí, že odvolání premiéra bez souhlasu parlamentu bylo v souladu s ústavou.

Výměnou premiéra po více než třech letech skončila křehká koaliční vláda dvou politických oponentů - Vikremasingheho Sjednocené národní strany (UNP) a Sjednoceného svazu svobodných občanů (UPFA) Siriseny a Radžapakseho - vytvořená po volbách v roce 2015.

Mahinda Radžapakse vedl Srí Lanku téměř deset let, než byl v lednu 2015 v prezidentských volbách podle ČTK překvapivě poražen svým bývalým spojencem Sirisenou. U sinhálského většinového obyvatelstva Srí Lanky si získal podporu potlačením hnutí tamilských separatistů a ukončením 26leté občanské války.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 1 hlas.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.