Bombaj. Ilustrační foto - wikimedia commons

Indie: Bombaj se zbavuje plastů

Byl poslední zářijový pátek, v deset hodin ráno se jako vždy otevřel trh Crawford, nejstarší v indické Bombaji, napsal britský list Guardian.

Jeho ředitel Anand Shinde se připravoval přijmout návštěvu, vlastně kontrolu, která se stane pravidelnou součástí trhu. Kolem půl jedenácté přišli dva inspektoři z městského úřadu, z referátu životního prostředí. Muž a žena středního věku, oblečení v modrých uniformách. Shinde je po tržišti doprovázel, představil je trhovcům. Inspektorů se prodejci předem báli, vládnou totiž pravomocí uložit pokutu ve výši až 5000 rupií, tedy asi 1550 korun, což jsou pro drobné prodejce velké peníze. Mají také pravomoc prohledávat krámky včetně jejich zázemí.

Zakázané plasty

Hledají plasty. Od 30. června jsou ve státě Maháráštra a jeho metropoli Bombaji zakázány plastové obaly. Takže žádné plastové pytlíky, lahve, tašky, či lehčený plast zvaný »bublinový«. Rozhodnutí orgánů svazového státu urychlily nehody při hurikánech. Plasty se povalují všude, jsou jich plné ulice, když se zdvihne vítr o rychlosti přes 100 kilometrů v hodině, mohou třeba mokré plastové pytlíky uvíznout v elektrickém vedení a způsobit zkrat. Nebo se také doslova přilepit na ústa chodců, kteří je pak těžko strhávají. Plastové lahve jsou sice lehké, ale když získají ve větru vyšší rychlost, mohou i způsobit zranění lidí. Obojí se v posledních letech stávalo, a to poměrně často. Bombaj je domovem prý už 20 milionů lidí, kteří se těsnají na poměrně malém území sedmi ostrovů. Místa tu je málo, stavby stojí těsně vedle sebe, uličky bývají úzké a vysoké. Ideální »urychlovače« větrů.

Takže přišlo poměrně radikální řešení, konec plastů u prodejců. Existují výjimky, ta nejzásadnější se týká malých plastových lahviček, v nichž se prodávají nápoje pro děti. Mohly by sice být slévány do skla, zákonodárce se ale obával, že by jej děti mohly rozbít a zranit se. Také akvarijní rybičky se mohou prodávat v plastových pytlících. Zatím, prý se hledá ekologičtější řešení.

Nejprve supermarkety

Zpočátku se inspektoři zaměřili na velká prodejní místa, předpokládali, že nebudou mít těžkou práci. Velké obchody mají manažery, kteří prošli na radnici školením, do čeho mohou a do čeho nemohou balit zboží. Jenže jednoduché nic nebylo. Dlouho například řešili, jak velké mohou být plastové lahvičky pro děti, zda o objemu dva decilitry či tři. Zdlouhavý byrokratický postup inspektory zdržoval, až počátkem září vydala radnice prováděcí předpisy, po nichž mohly následovat pokuty manažerům. K počátku října bylo zabaveno 24 tun plastů a uloženy pokuty ve výši deset milionů rupií. Radnice vyjádřila s inspektory spokojenost, zaměstnává jich jen 250, ale plní městskou pokladnu a prý také záměr radních vyjádřený heslem : »Žádné výjimky, žádné odpuštění.«

Tržnice těžší

Koncem září tedy došlo na maloprodej v tržnicích. V první den práce »modré uniformy« pokuty neukládaly. Jen prohledaly stánky a jejich zázemí, když našly plasty, vysvětlily prodejcům, že jednají proti zákonu. Druhý den inspektoři přitvrdili, ukládali menší pokuty, pokud objevili více než stovku plastových sáčků u jednoho prodejce. Až třetí den pohrozili plnou pokutou. Prodejci se však přizpůsobili. Většinou potravinářské zboží začali balit do novin. Inspektoři z toho radost neměli, protože noviny dovedou zaneřádit ulice stejně jako plast. Rychle se však rozkládají. Nedá se ani říci, že by šlo o hygienické balení, třeba teplého chleba. Pekaři se také nejčastěji snaží nový zákon obejít, ve stánku sice vystavují papírové pytlíky, ale pod nimi schovávají plastové. Jsou totiž levnější, teď doslova »za babku«, jak se velkoobchodníci snaží zbavit se zbytku zásob.

Mnoho lidí si myslí, že radnice zákaz uspěchala. Měla prý nejprve propagovat ekologické obaly třeba z juty, obilních klasů nebo jiných přírodních odpadů. Aby byla k dispozici levná náhrada plastů.

Nejde však o iniciativu státu Maháráštra, zákaz plastů už přijala většina z 29 indických států. Podle ústřední vlády, která přijímání zákonů iniciovala, mají všechny svazové státy zákony přijmout do roku 2022.

(pe)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(pe)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-11-01 16:02
Když ČR v 1939 okupovali Němci, změnili směr jízdy ze dne na den, A
šlo to. Výmluvy se nepřipustili. S plasty to samé. Jak je vidět , jde
to i dnes. I když s problémy, ale jde! Už před roky, kdy se někteří
posměváčci vysmívali Rusům, že balí do papíru, jsem si říkal -
jen počkejte troubové! A dočkali se.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.