Damašek. Ilustrační foto - wikimedia commons

V syrském Damašku po letech otevřeli Národní muzeum

Národní muzeum v syrském Damašku v neděli po sedmi letech zpřístupnilo své antické sbírky návštěvníkům. Muzeum bylo nuceno zavřít brány kvůli válce a otevírá se několik měsíců poté, co se vládě podařilo opět získat kontrolu nad povstaleckými oblastmi v okolí syrské metropole Damašku, uvedla agentura Reuters.

Znovuotevření muzea za účasti vládních činitelů je součástí snah syrského kabinetu vrátit život v hlavním městě do normálního stavu. Zatím bude přístupná pouze část muzea a jeho rozsáhlých sbírek přibližující život civilizací, které obývaly oblasti Sýrie po tisíciletí. Významné události se zúčastnili i zahraniční archeologové a restaurátoři.

Osud starověkého dědictví v Sýrii byl po celou dobu válečného konfliktu nejistý. Boje vypukly na mnoha významných místech, jakým například je starověké město Aleppo, a další lokality, jako třeba antické město Palmyra, padly do rukou ikonoklastických džihádistů, tedy ničitelů cizích obrazů a symbolů.

Evakuace z center bojů

Poté, co se začalo v roce 2011 šířit povstání, vláda evakuovala sbírky muzea, které je na Blízkém východě jedním z nejdůležitějších, i sbírky provinčních muzeí, a ukryla díla daleko od center bojů. V Aleppu, kde muzeum leželo blízko frontové linie, byly venkovní obrovské antické sochy, které byly příliš velké na přepravu, ukryté do dřevěných beden vyplněných cementem, aby byly chráněny před případným poškozením kulkami.

Skvost z Palmyry

Prázdné muzeum v Damašku bylo využíváno jako kancelář generálního ředitelství pro starožitnosti. Budovu muzea zasáhla v době válečných bojů minometná palba, škody však nebyly vážné.

Jak v posledních letech slábla přítomnost rebelů v okolí Damašku, byly v muzejní zahradě vystaveny některé sochy včetně sochy lva z Al-Látova chrámu v Palmyře, která byla poškozena ozbrojenci z Islámského státu a později zrestaurována.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 5 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.