Ilustrační FOTO - Pixabay

Kočka nemá devět životů, aneb Kdy potřebuje doktora?

Kočky jsou v moderní době stále oblíbenějším domácím mazlíčkem, Díky tomu, že nepotřebují venčit, cvičit, vystačí si klidně část dne samy, se stávají ideálním partnerem v moderní uspěchané době. Mnohé ale také dále zůstávají u chalup a domů, kde plní mimo role mazlíka i roli hubiče malých hlodavých škůdců. Díky tomuto chovatelskému boomu přichází i rozšíření nabídky kvalitních krmiv. A s dobrou stravou a lidskou péčí se věk koček stále více prodlužuje, a kočka tak více než polovinu života žije jako senior. Jenže ruku v ruce s tím přicházejí i nemoci ze stáří. Kočky jsou ale zvířata, která svou nemocnost tají. Proto je nutné se zaměřit na kočičí zdraví a včasnou diagnostiku kočičích onemocnění.

Má kočka devět životů?

Na rozdíl od psů, kteří umějí emoce, potřeby nebo nemoc projevit zjevně výrazem ve tváři, tělem i ocasem, prostě celkovým dobře čitelným chováním, kočky něco takového nedělají. V přírodě totiž kočky jsou jakožto malé kočkovité šelmy zranitelné a ohrožené většími predátory. Ve volné přírodě tedy své nemoci maskují, tají zranění a schovávají se. Jakmile by dala kočka najevo, že jí není dobře a že není v dobré kondici, nepřispěchala by za ní její tlupa, aby ji opečovávala, jak tomu je u skupinově žijících zvířat. Ale očividně oslabená by byla naopak snadnou kořistí. Toto chování dalo vzniknout pověstem o devíti životech koček. Ale tak jako psi či jiná zvířata mají kočky život pouze jeden, jen to odmítají přiznat. Jenže to může vést k pozdějšímu odhalení problému nebo k zanedbání onemocnění, které přišlo postupně a jehož nástup nebyl majiteli nápadný díky zjevnému chování.

Prevence je lepší než léčba

Jak tedy poznat, že se s kočkou něco děje? Obvykle změní své chování velmi nenápadně a je na majitelích, aby na tyto změny včas reagovali. Bolest, nemoc či únavu dává kočka najevo sníženým zájmem o kontakt, trpí nechutenstvím, je agresivní – nemá náladu na hry a důrazně je odmítá, častěji se drbe nebo olizuje. I takhle nenápadné signály mohou stát za opravdovým zdravotním problémem. Proto je lepší tyto změny konzultovat s veterinářem, ideálně chodit na pravidelné preventivní prohlídky.

Pokud je preventivní péče zanedbána, hrozí, že zdravotní problémy a jejich důsledky budou závažnější. Kromě vyšší ceny, kterou chovatel zaplatí v ordinaci, se sníží kvalita života kočky a také pro majitele je následná péče náročnější. V lepším případě může jít pouze o pravidelné podávání léků (s čímž mají některé konzervativnější kočky velký problém), ale může dojít i na pravidelnou aplikaci injekcí, používání různých diagnostických přístrojů a také k dřívějšímu úhynu kočky.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Najděte si dobrého veterináře

Důležité je také najít si v okolí veterinárního doktora, ke kterému budete mít vy i vaše kočka důvěru. Každému vyhovuje jiný přístup, ale vždy by mělo v první řadě jít o dobré pacientů – koček. Vhodné je poptat se majitelů koček v okolí, nebo zkusit sílu internetu, ale konečné rozhodnutí je vždy na vás.

Každopádně dobrý veterinář by měl umět vysvětlit problémy i důležitost prevence, umět srozumitelně mluvit o všech problémech a vystavovat vždy za svou práci jasný a přehledný doklad. Důležitá je také empatie ke zvířeti a umění zvládnout i vystresované či nespolupracující zvíře. S veterinářem naplánujete schéma vakcinace a odčervení, prevenci zevních parazitů, výživu, management dentální hygieny, kastraci a její důsledky a sledování zdravotních problémů, které ohrožují zejména starší pacienty.

Stejně jako u lidí je prevence vždy levnější než následná léčba plně rozvinutých, případně i chronických onemocnění. S prevencí je nutné začít už od koťátka, případně ihned po pořízení dospělé kočky. Vždy pomůže, když kočku v klidu domova postupně zvykáte na to, že jí v ordinaci bude lékař sahat na tlapky, bude se chtít podívat do tlamy, případně bude prohmatávat bříško. Pro kočku by toto zacházení nemělo být úplně nové.

Průběh preventivní prohlídky závisí na věkové kategorii pacienta a doporučená frekvence je u koťat a juniorů dle aktuálního stavu zvířete a domluvy s lékařem, u dospělých koček a seniorů minimálně jednou ročně, u koček nad 15 let dvakrát ročně.

Věkové kategorie koček

* Kotě: vyšetření a ošetření přítomnosti vnějších i vnitřních parazitů, vakcinace, konzultace výživy, konzultace soužití s ostatními lidskými i zvířecími členy domácnosti

* Junior: kontrola ukončení přezubení, kontrola sestouplých varlat, kontrola přítomnosti pupeční kýly, genetické a zdravotní testy chovných jedinců dle plemene, konzultace dentální hygieny

* Dospělá kočka: konzultace kastrace a úpravy diety v souvislosti s kastrací, kontrola tvorby zubního plaku, kontrola krve a moči

* Senior: od 7 let věku, 1x ročně kontrola hmotnosti, krevního tlaku, štítné žlázy, biochemických parametrů (včetně hladiny hormonu tyroxinu) a stavu chrupu

* Geriatr: od 15 let věku, 2x ročně vyšetření jako u seniorů

Správné krmivo jako prevence mnoha zdravotních problémů

Krmivo je nejjednodušší a nejzákladnější možná cesta, jak ovlivnit stav, zdraví a vývoj kočky. Proto je potřeba věnovat mu dostatečnou pozornost. Kočka je výhradní masožravec a je evolučně předurčena k příjmu několika malých porcí krmiva denně. Chutnost krmiva a ochota jej přijímat je ovlivněna různými faktory, plemenem kočky počínaje přes zdravotní stav až po vliv matky či prostředí. Vliv na příjem krmiva může mít i počet a umístění misek, množství a chování zvířat v domácnosti, osvěžovače vzduchu atp. Toto bychom měli zohlednit, když si kočku pořídíme a když si sestavujeme systém krmení. Kočka si druh a systém krmení zafixuje a dále je pak mění jen velmi neochotně. Závěrem je nutno zmínit, že je dobré kontrolovat i příjem vody a nechat posoudit celkovou tělesnou kondici kočky veterinárním lékařem, protože pro zdraví zvířete není určující jenom jeho hmotnost.

Více informací na www.royalcanin.cz.

Helena KOČOVÁ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 7 hlasů.

Helena KOČOVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.