Ilustrační FOTO - Pixabay

Místní příslušnost exekutorů – ano, či ne?

Vláda v Parlamentu nepodpoří návrh skupiny poslanců v čele s Piráty na zavedení místní příslušnosti exekutorů. Obává se nadměrného zatížení soudů. V minulém volebním období dolní komora zavedení teritoriality zamítla. Záležitostí se zabývá na popud skupiny senátorů i Ústavní soud.

Exekuční soudy by podle vlády nezvládaly rozhodovat o odstraňování vad exekučního návrhu, odmítání a zamítání návrhu a o zapisování do rejstříku zahájených exekucí, což nyní provádějí exekutoři. »Navíc by povinné zapojení soudů mohlo vést v některých případech k neadekvátnímu prodloužení exekuce,« stojí ve stanovisku vlády.

Zavedení krajské teritoriality by podle ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO) zcela přepsalo mapu exekutorských úřadů. »Ty velké by najednou přišly o řadu činností a naopak ty malé by nebyly schopny tu činnost zajišťovat. Takže by to mohlo ohrozit celkově vymáhání pohledávek v ČR,« řekl novinářům.

Piráti v reakci na stanovisko vlády uvedli, že kabinet »kašle« na milion lidí v exekuci a soustředí se více na ochranu velkých exekutorů místo toho, aby se snažil vylepšit situaci na straně předlužených domácností.

Předloha, kterou podepsali vedle Pirátů někteří poslanci ČSSD a SPD, předpokládá zavedení místní příslušnosti exekutorů podle krajů. K jednotlivým případům by se exekutoři přidělovali na základě takzvaného kolečka. V současnosti si exekutora volí věřitel. Podle podkladů se vláda měla zabývat tím, zda by místní příslušnost exekutorů měla spadat pod justiční pravidla. V českém právu se nyní na exekutory nahlíží jako na specifické podnikatele.

Náklady na vedení exekuce by měl vedle zavedení teritoriality snížit podle předkladatelů také návrh na slučování exekucí mířících na jednoho dlužníka pod jednoho exekutora, a to podle místa dlužníkova pobytu. Ministerstvo spravedlnosti chce podle podkladů brzy předložit svou novelu, která se zaměří nejen na slučování exekucí, ale také na náhradu hotových výdajů a na zálohy na náklady exekuce. Podle předlohy se také budou povinně zastavovat exekuce, při nichž se za dva roky nevymohlo nic.

Senátoři, kteří se obrátili na Ústavní soud s návrhem na zrušení části exekučního řádu, míní, že konkurenční prostředí mezi exekutory je v rozporu s ústavou. Poukazují na pravidlo, že nikdo nesmí být odňat svému zákonnému soudci a že se každý může domáhat svého práva u nezávislého a nestranného soudu. Zavedením místní příslušnosti by podle senátorů skončil boj exekutorů o věřitele.


Větší problém než exekuce je lichva

Tři otázky pro stínového ministra spravedlnosti KSČM Stanislava Grospiče

Vláda včera odmítla návrh Pirátů zavádějící místní příslušnost exekutorů. Překvapilo vás to?

Abych řekl pravdu, tak ne příliš. Ten pirátský návrh by byl složitě realizovatelný. My se v principu teritoriální příslušnosti exekutorů nebráníme, ale zdálo se nám, že tento návrh by přinesl řadu problémů, a proto jsme ho nespolupodepsali, ačkoli nám to bylo nabízeno. Neřekl bych, jako ministr Kněžínek, že by až tak zatížil soudy a zpomalil exekuční řízení. Spíše by podle mého názoru způsobil chaos. Zákon zkrátka nebyl dobře napsán.

Vláda tvrdí, že připravuje vlastní návrh, který by například obsahoval pravidlo zastavení exekuce, ve které se dva roky nic nevymohlo. Je to rozumné?

Vím, že se o tomto principu již delší čas diskutuje a že prvně byl užit už u insolvencí. My chápeme, že předluženým lidem je potřeba nějak pomoci. Ale zda zrovna dvouletá hranice je to nejlepší řešení, to si říct netroufám. Žádalo by si to rozsáhlejší analýzu. Upřímně řečeno, domnívám se, že by lidem ohroženým předlužením mnohem více prospěl zákon proti lichvě. Ten také jako KSČM předložíme. Ten podle nás může přinést klíčový posun a konečně ochránit nejohroženější skupiny občanů před pádem do propasti.

Vraťme se ještě k místní příslušnosti exekutorů. Má ve Sněmovně pirátský návrh šanci?

Může projít, pokud se poslanci dohodnou na jeho zásadnější legislativní úpravě. I podle KSČM by se do současného systému vnesl alespoň určitý procedurální pořádek, kdyby se teritoriální příslušnost exekutorů zavedla. Lze diskutovat i o slučování exekucí. Koneckonců KSČM podobný návrh předložila v minulém volebním období. Nejdůležitější změnou v systému exekucí by mělo být, že exekutor by neměl mít možnost přistupovat k exekucím bez souhlasu orgánů, které rozhodnutí o exekuci vydaly, tedy soudů. Od věci by nebyl zcela nový zákon o postavení exekutorů. Je potřeba zabránit libovůli v rozhodování exekutorů a tomu, aby se exekuce stávaly předmětem obchodu s dluhy a potencionálně s chudobou. Přitom ale musí být ochráněny povinnosti a práva jak věřitelů, tak dlužníků.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 3 hlasy.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.