Ilustrační FOTO - pixabay

Podivná monopolizace trhu

Antimonopolní úřad ÚOHS oznámil, že dal souhlas se spojením firem Karlovarské minerální vody (KMV) a PEPSI CZ, a to pouhých sedm dnů po zveřejnění sektorového šetření ohledně případného ohrožení hospodářské soutěže v oblasti produkce nealkoholických nápojů.

»Toto šetření trvalo úřadu celé dva roky a jeho výsledky zatím nebyly zveřejněny. Společnost KMV byla přitom již před touto ohlášenou akvizicí více než 70procentním hráčem na trhu přírodních a ochucených minerálních vod v ČR a v neposlední řadě významným/dominantním hráčem na celkovém trhu nealko nápojů,« uvedl Libor Duba, generální ředitel

ONDRÁŠOVKA, a. s. a Karlovarská Korunní, s. r. o. »S přihlédnutím k faktu, že jedním ze spojujících se soutěžitelů je silně dominantní hráč KMV, je zarážející, že závazky a omezení vyplývající z transakce, kterou jsou zcela zásadní pro posouzení vlivu na relevantní trh, zatím nebyly vůbec zveřejněny. Bližší vyhodnocení vlivu transakce na narušování hospodářské soutěže plynoucí z rozšíření aktivit skupiny KMV bude tedy možné, až po zveřejnění kompletního textu spojení ve sbírce rozhodnutí,« dodal Duba.

Podle něj se pro spotřebitele, i bez znalosti detailu, rozhodně nejedná o pozitivní zprávu, neboť jakýkoliv růst dominantního postavení až do úrovně monopolu, a tudíž i následné omezení hospodářské soutěže, vždy dopadne na konečného spotřebitele v podobě omezení nabídky na trhu a i možného růstu cen u produktů s omezenou konkurencí.

(za)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.7, celkem 7 hlasů.

(za)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.