Ilustrační FOTO - Haló noviny

Laguny po Ostramu odtěženy

Odvoz materiálu z lagun chemičky Ostramo, který byl dočasně uložen ve Vratimově, už skončil. Vlaky ve speciálních kontejnerech odvezly více než 7000 tun nebezpečného odpadu.

Práce na místě ale neskončily. Je nutné zkontrolovat, zda není kontaminovaná zemina, na které odpad ležel. Pracovníci akreditované laboratoře proto odebrali vzorky. Za tři týdny bude jasné, zda nebudou nutné další sanace.

Odvoz začal počátkem srpna. Materiál likviduje sdružení firem SUEZ Využití zdrojů a AVE CZ odpadové hospodářství. Práce vyjdou téměř na 40 milionů korun, větší část zaplatí dotace ze Státního fondu životního prostředí, kraj doplatí přes osm milionů korun. Většina materiálu se bude zpracovávat v tlakové plynárně ve Vřesové na Sokolovsku, menší část ve spalovně v Ostravě-Mariánských Horách. Do Ostravy odváželi materiál s hrubší strukturou, který by plynárna ve Vřesové nezpracovala.

Odpad se odvážel v kontejnerech přímo určených pro převoz takového materiálu. Odtěženo bylo 7410 tun materiálu. »Bylo nepřípustné, aby kaly skončily na nějaké mezideponii a ničily životní prostředí jinde,« řekla hejtmanova náměstkyně pro životní prostředí Jarmila Uvírová (ANO).

Většinu odpadu odvezly vlaky přímo do tlakové plynárny ve Vřesové, kde se odpad využil k výrobě elektrické energie. Jen 1818 tun skončilo ve spalovně průmyslových odpadů v Ostravě.

Základem materiálu byly odpady z bývalých ropných lagun po chemičce Ostramo v Ostravě, které byly mícháním s černouhelným prachem a s vápnem přepracovány na takzvané alternativní palivo. Do Vratimova navezly materiál v letech 2010 a 2011 soukromé firmy. Uskladněn tam byl zřejmě nelegálně, navíc se nepodařilo určit, komu patří. Na vytěžení kalů z lagun se podílelo několik firem, po úpadku jedné ze zúčastněných společností se ale ke skládce několik let nikdo nehlásil. Kraj podal trestní oznámení, policie však věc odložila. Odtěžena a zlikvidována bude nejen skládka, ale i přilehlý násep u železniční vlečky.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 7 hlasů.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.