Ilustrační FOTO - pixabay

Japonské podlézání. Přes protesty Okinawy

Japonská vláda zahájila práce v zátoce Henoko na ostrově Okinawa, kam má být přesunuta letecká základna amerického námořnictva, a to i přes odpor místní správy i obyvatel, kteří to vnímají jako vnucený, nedemokratický krok. Informovala o tom AP s odvoláním na japonské ministerstvo obrany.

Dělníci na moři vyznačují pospojovanými plováky plochu, která má být posléze zaplněna kamením a zeminou. Místní obyvatelé se na toto místo pokoušejí dostat v člunech, ale znemožňuje jim to pobřežní stráž. Další Okinawané protestují u nedaleké americké základny. »Je to nehorázné,« řekl reportérům zástupce okinawského guvernéra. »Centrální vláda vůbec nebere v potaz pocity místních lidí,« dodal. Okinawská prefektura bude podle něj chtít o věci jednat s vládou.

Ilustrační FOTO - pixabay

Do zátoky Henoko má být přesunuta základna Futenma, která se teď nachází v hustě osídlené oblasti na jihu téhož ostrova. Spojené státy americké a Japonsko se již před dvaceti lety dohodly, že ji přesunou na jiné místo na ostrově, ale odkládaly to. Jenže pouhé přemístění neřeší přání obyvatel Okinawy. Přítomnost americké armády na ostrově je dlouhodobě choulostivou záležitostí.

Zdejší lidé si stěžují na nadměrný hluk způsobený přelety vrtulníků, znečištění životního prostředí, ale především na zvýšenou kriminalitu v okolí základny. Napětí se vystupňovalo především v roce 1995 po znásilnění místní školačky trojicí Američanů. Místní lidé si přejí úplný odchod amerických vojáků z ostrova. Japonská vláda jim ale vstříc vyjít nehodlá. Přemístění základny je maximem, k němuž je ochotna, jelikož je poslušným vazalem Washingtonu.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 4 hlasy.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


pleningeri
2018-11-01 19:08
Co také jiného čekat. I Japonsko je pod okupační správou Spojených
států amerických ...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.