Ilustrační FOTO - pixabay

Odběr orgánů cizinců by mohl být jednodušší

K odběru orgánů cizince, který zemře v České republice a nemá dárcovskou kartu, by mohl postačit souhlas jemu blízké osoby. Počítá s tím novela transplantačního zákona, kterou navrhla skupina poslanců z většiny klubů.

V současnosti musejí české úřady žádat cizí stát o informaci, zda jeho občan vyjádřil souhlas s posmrtným odběrem orgánů, nebo ne. Údaje podle předkladatelů není možné v mnoha případech například kvůli ochraně osobních údajů získat, ačkoli osoba blízká s odběrem orgánů zemřelého cizince souhlasí a ví, že by s jejich darováním souhlasil. »V zásadě přicházíme o možnost odběru orgánů od zhruba 15 cizinců zemřelých na našem území ročně, což může představovat až 100 orgánů vhodných k transplantaci,« napsali autoři z řad ANO, ČSSD, ODS, Pirátů, SPD, KSČM a TOP 09 v důvodové zprávě.

Smyslem změny transplantačního zákona je podle člena zdravotního výboru Daniela Pawlase (KSČM), který je pod normou rovněž podepsán, zefektivnění získávání životně důležitých orgánů pro pacienty. Připomněl, že transplantační zákon umožňuje od 1. dubna 2013 darování orgánů od cizinců zemřelých na území ČR. »Aplikační praxe však ukázala, že stávající právní úprava je příliš komplikovaná a nepříliš funkční, a zcela tak nenaplňuje cíl, s jakým byla přijímána,« řekl poslanec našemu listu. Navrhovaná právní úprava nově upřednostňuje přímé kontaktování osoby blízké. Zdravotnickému zařízení by měla podle novely sdělit, zda zemřelý cizinec s posmrtným odběrem orgánů souhlasil, nebo ne, případně by postačil i její souhlas. Kontaktování diplomatické mise nebo konzulárního úřadu státu a instituce obdobné charakterem Koordinačnímu středisku transplantací staví předloha až na druhé místo. »Tím dojde ke zvýšení počtu orgánů vhodných k transplantacím a navrhovaná změna právní úpravy tak bude mít pozitivní dopad na pacienty čekající na transplantaci,« dodal Pawlas.

Předložení novely přivítala také stínová ministryně zdravotnictví KSČM Soňa Marková. »Možnosti transplantační medicíny v České republice se neustále posouvají a dárců orgánů je nedostatek. Každý rok zemře více než 60 pacientů, kteří se transplantace nedočkají. Počty nemocných na čekacích listinách zase rekordně rostou,« řekla Marková Haló novinám. Připomněla, že v ČR je zakotven předpokládaný souhlas s darováním orgánů, ale rodiny mohou samozřejmě dárcovství odmítnout. »U cizinců je to ale složitý proces, proto chápu novelu jako velmi potřebnou,« dodala Marková.

Stínová ministryně zdravotnictví KSČM Soňa Marková.

Opatrně se však staví k požadavku předkladatelů, aby Sněmovna novelu schválila vzhledem k nedostatku orgánů vhodných k transplantaci zrychleně už v prvním čtení. »Vzhledem k citlivosti především v oblasti možnosti zneužití, bych nedoporučovala zrychlené projednávání. Zvlášť když se jedná o poslaneckou, nikoliv vládní předlohu, a neprošla tedy standardním připomínkovým procesem,« vysvětlila stínová ministryně.

Předlohu nejprve posoudí vláda, rozhodnou o ní zákonodárci.

(jad, ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.9, celkem 7 hlasů.

(jad, ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.