Ilustrační FOTO - Haló noviny

Fiskální pakt Sněmovna schválila

Sněmovna schválila přistoupení ČR k fiskálnímu paktu zemí EU. Jeho obsahem je rámec pro rozpočtovou kázeň a koordinaci hospodářských politik členských států EU. ČR je kromě Británie, která se však rozhodla z EU odejít, jedinou zemí EU, která k ratifikaci dosud nepřistoupila.

Pro přistoupení k paktu hlasovalo 106 poslanců, proti jich bylo 43. Přistoupení podpořili poslanci ANO, Pirátů, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Opačný postoj zaujali zástupci ODS, SPD a KSČM. Rozpravu provázely kritické projevy hlavně z řad ODS a SPD. Neprošel návrh Jiřího Kobzy (SPD) odročit projednávání do doby, než ČR přijme euro. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) zopakovala, že přistoupení k paktu dodatečně nezavazuje českou stranu k přijetí eura, i to, že přistoupení k paktu neovlivňuje rozhodnutí české strany o vstupu do eurozóny a nijak k němu dodatečně nezavazuje. Nebude podle ní mít žádný přímý nebo nepřímý dopad na státní rozpočet a umožní české straně účastnit se plnohodnotně summitů eurozóny. Smlouva na EU ani na jinou mezinárodní organizaci nepřenáší nové pravomoci, proto postačí schválení prostou většinou.

Zdrženlivý postoj KSČM je podle člena rozpočtového výboru Sněmovny Jiřího Dolejše (KSČM) daný tím, že ratifikace fiskálního paktu ztratila hodně na svém smyslu. »Nepřináší nám to nic jiného kromě diplomatické možnosti zapojit se do hledání budoucnosti eura. A protože budoucnost eura vidíme jako nepřipravenou věc, nevidíme důvod, proč se iniciativně do této věci zapojovat,« řekl po hlasování našemu listu Dolejš. Dodal, že zároveň však komunisté nebyli na straně těch, kdo debatu posunuli od ratifikace směrem ke konkrétnímu rozhodování o euru. »To v tomto volebním období není reálné, a je to i v programovém prohlášení vlády,« doplnil Dolejš pro Haló noviny.

Podle předsedy SPD Tomia Okamury přináší pakt ztrátu kontroly suverénních států nad svými rozpočty a je to další krok v přibližování ČR do eurozóny. Předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura řekl, že smlouva je zbytečná a obtížně vymahatelná. Fiskální pakt je mezinárodní smlouva, kterou v roce 2012 podepsalo 25 států EU. Platí od 1. 1. 2013 a členské země EU mohou k paktu přistupovat kdykoliv. Státy eurozóny a signatáři mimo eurozónu, kteří oznámili úmysl být ustanoveními vázáni, musí zavést do vnitrostátního práva pravidlo vyrovnaných rozpočtů vládního sektoru. Tím se rozumí roční saldo hospodaření vládního sektoru očištěné o vliv hospodářského cyklu a jednorázových a přechodných opatření (tzv. strukturální saldo) ne horší než minus 0,5 procenta HDP. O ratifikaci paktu musí ještě rozhodnout Senát. Ten v červenci rozhodl, že o něm bude jednat až poté, co o přistoupení rozhodne Sněmovna.

(ku, jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.2, celkem 9 hlasů.

(ku, jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.