Lídryně PCdoB Manuela d'Ávila mohla být viceprezidentkou... Teď bude pro Bolsonara mezi prvními na ráně!

PCdoB upozorňuje na Bolsonarovy hrozby

Vítěz brazilských prezidentských voleb, extrémně pravicový politik Jair Bolsonaro, chce liberalizovat držení zbraní ještě tento rok, tedy ještě před svým nástupem do funkce, informovala v úterý ČTK.

Bývalý armádní důstojník, jemuž se přezdívá brazilský Trump, krátce po přátelském telefonátu s americkým prezidentem uvedl, že brzy navštíví Bílý dům.

První Bolsonarova zahraniční cesta nicméně povede do Chile, další jihoamerické země, kde v březnových prezidentských volbách vyhrál pravicový kandidát, 68letý podnikatel Sebastián Piňera, a kde Bolsonaro má co obdivovat - netají se totiž tím, že je fandou někdejší Pinochetovy krvavé vojenské diktatury.

V pondělním večerním rozhovoru s televizí TV Record budoucí prezident Brazílie uvedl, že vyvine tlak na brazilský kongres, aby zmírnil restriktivní zákon regulující držení zbraní, a že tak učiní ještě před svým nástupem funkce. Bude-li moci zbraň legálně držet více lidí, sníží se podle Bolsonara kriminalita. V Brazílii bylo minulý rok zavražděno bezmála 64 000 lidí, nicméně kritici tohoto kroku se logicky obávají, že by se pak počet vražd ještě zvýšil. Nechybí mezi nimi i brazilští komunisté (PCdoB), kteří měli ve finálovém klání své zastoupení v podobě Manuely d'Ávily, »viceprezidentky« Bolsonarova protikandidáta Fernanda Haddada ze Strany pracujících (PT).

Vítěz brazilských prezidentských voleb, jehož agentura Reuters pod hlavičkou pravicového populismu přirovnává vedle jeho amerického protějšku i k maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi či filipínskému prezidentovi Rodrigovi Duterteovi, se nechal dále potrumpovsku slyšet, že některým »lživým« médiím odejme příjmy z vládní reklamy.

Začíná důsledná opozice

Zvolení Bolsonara ohrožuje demokracii, národní dědictví, svrchovanost a práva lidí. Jeho program je neokoloniální, hodnotí výsledky 2. kola voleb PCdoB. Začíná důsledná opozice, která vzešla ze 44% úspěchu Haddada a d'Ávily. Budou bránit demokracii a ústavu země.

Důležitou roli budou hrát i demokratičtí guvernéři a starostové, umělci, akademičtí pracovníci, intelektuálové, organizovaní dělnící, právníci, náboženští činitelé.

Napadeny totiž byly základní ústavní záruky - svoboda tisku, shromažďování a politické organizovanosti. Pošlapána byla autonomie univerzit. Jsou ohroženy i instituce země, což bylo vidět na předvolebním chování Federálního nejvyššího soudu a Nejvyššího volebního soudu. Nový prezident (ve skutečnosti) vyzývá k násilí, které je jeho programem. Chce zakázat »rudé« hnutí a kriminalizovat odpůrce. Komunistická strana se proto jako vždy staví do čela obrany demokracie a lidu, završuje v prohlášení PCdoB.

(ac, rj)

 


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 10 hlasů.

(ac, rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Gartouzek
2018-11-04 18:35
Pokud by platilo, že nenošení osobních zbraní vede k násilné
kriminalitě, tak u nás by muselo být mnohem více vražd než v
Brazílii. Čím více lidí nosí zbraně, tím více zbytečných
"přehmatů", strach má velké oči. // Manželé se vraceli v
noci z večírku. Při vstupu do domu zaslechli v prvním patře šramot:
"Zloděj!" Muž šel do ložnice, vzal pistoli, odjistil a šel
nahoru. Když otevřel dveře, proti němu ve tmě vyskočila postava.
Zmáčkl spoušť. Trefil vlastní dceru přímo do srdce, která ho
chtěla z legrace postrašit. Kdyby neměl zbraň, dcera by žila. // Žák
vzal do školy tátovu zbraň. Vystřelil na svého kamaráda a čekal, že
on se tomu bude smát. Nesmál, padl mrtev a střelec nechápal, že se
nehýbe, joko tomu mnohdy bývá v komiksech. // Na autobusové zastávce
večer stáli dva cizí muži. Po chvíli jeden sáhl do kapsy a vytáhl
pistolku. Druhý bleskově vytáhl pistoli a zastřelil ho. Pak se
ukázalo, že ona pistolka byl zapalovač. // Pokud budete mít v kapse
pistoli a někdo vás s pistolí přepadne, při vytahování vás
zastřelí.
hajek.jiri51
2018-11-02 16:27
Zvolené Bolsana ohrožuje nejen brazilskou levici, co asi může čekat od
obdivovatele velkovraha Pinocheta, ale i celé lidstvo! Protože pokud
umožní zplundrovat brazilský deštný prales, tak si to odskáčem
všichni.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.