Lidický okruh je pohodová akce

Když před lety Lidičtí přišli s nápadem oživit automobilovou sportovní událost, jež se v 50. letech na teritoriu této světově proslulé obce třikrát odehrála, bylo to šťastné rozhodnutí. I letošní ročník Lidického okruhu – spanilé jízdy veteránů ukázal, že do Lidic se jezdí za radostí, za pohodou a za životem. A tak se jednu zářijovou sobotu v obci sešly stovky lidí z širokého okolí, kteří si volný den hezky užili.

Historie: opravdové závody

Lidický okruh navazuje na skutečné automobilové závody, které se v okolí německými nacisty vypálené obce konaly v 50. letech. Počátkem roku 1950 se členové Autoklubu Kladno rozhodli zapojit se do odkazu britského lékaře a humanisty Barnetta Strosse v souladu s výzvou Lidice budou žít. A tak uspořádali první ročník automobilového a motocyklového závodu kolem Lidic, který nazvali Lidický okruh. Stalo se 7. a 28. května 1950 u příležitosti osmého výročí vyhlazení obce. Trať o délce 6,74 km byla vzhledem k různým povrchům celkem technicky obtížná. Závody byly vypsány pro tři kategorie automobilů i motocyklů.

Druhý ročník pořádal kladenský okresní automotoklub Svazarmu 2. října 1955 a byl vypsán jen pro motocykly na dvanáct kol v celkové délce 45,5 km.

Pořadatelství se za další tři roky rozrostlo o svazarmovský automotoklub ze Slaného, který společně s kladenským klubem připravil závody pro automobily i motocykly. Původně na 6. července, ale nevlídné počasí si vyžádalo posunutí termínu na 3. srpna 1958. Jestliže předchozí ročník sledovalo jen relativně málo diváků, pak tento byl navštíven desítkami tisíc přihlížejících! V dalších letech se však už závody nepořádaly, a těžko zdůvodnit proč vlastně.

Až po 56 letech se Památník Lidice a obec Lidice rozhodly na toto automobilové soutěžení z 50. let navázat. Kvůli náročnosti pořádání skutečných závodů se přiklonily ke spanilým jízdám s přehlídkou veteránů – aut, motorek, ale třeba i historických kočárků. První novodobý ročník se uskutečnil 13. září 2014 a zúčastnilo se ho hned na sto veteránů.

Letošní ročník byl tedy půlkulatý, pátý. Jak Haló noviny informovala přímo na místě starostka Lidic Veronika Kellerová, registrovalo se 102 starých vozů a dalších strojů. Jejich osádky se úderem poledne vydaly na trať Lidice – Makotřasy – Běloky – Hostouň – Dolany – Hřebeč – Lidice. Startérské role se ujala starostka a bylo milé, že se na toto »auto-moto-rojení« přišla podívat také lidická žena paní Kalibová. Diváci udělali vozům před Lidickou galerií dokonalý špalír a troubícím vozům mávali a mávali…

Pro radost

Spanilá jízda Lidický okruh je pohodová akce. Lidé neřeší politiku, tragédie či jiné problémy. Prostě se chtějí potěšit, pobavit, zasmát se, udělat si radost, setkat se s přáteli, vyrazit si s dětmi. A jestli někteří zavítají i na pietní území a tam položí kytičku, je to jen další milá součást svátečního dne.

Program je připraven pro návštěvníky velmi vstřícně. Od rána vyhrává živá hudba. Před Lidickou galerii - na plochu, která je jakýmsi hlavním shromaždištěm všech účastníků - přijíždějí stará auta a motorky různých značek a »rodných listů«. Jejich majitelé se zaregistrují, aby mohli později se svými plechovými miláčky vyrazit na trať. A protože se fantazii meze nekladou, není ojedinělé, že je posádka vozu oděna ve stylovém oblečení doby, v níž byl vyroben i vůz či motocykl. Diváci se potěší nejen tanečními kreacemi mažoretek, ale také dobrým vínkem či grilovanou klobáskou. I pro děti je připraven speciální program, třeba tvořivá dílna. Každý divák může hlasovat v divácké anketě o nejkrásnější veteránské vozidlo či vozítko. A zasvítí-li k tomu všemu sluníčko, jak tomu bylo letos, co více si přát?

Přejme dalším ročníkům Lidického okruhu stále hezké počasí, mnoho účastníků a hlavně – hodně radosti.

Monika HOŘENÍ

FOTO – autorka


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.9, celkem 9 hlasů.

Monika HOŘENÍ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.