FOTO - Pixabay

Italská apokalypsa pokračuje na Sicílii

Extrémně deštivé a větrné počasí, které už přes týden sužuje Itálii, zasáhlo v noci na neděli Sicílii a vyžádalo si dalších 12 obětí na životech, mezi kterými byly i děti. Na Sicílii se vypravil italský premiér Giuseppe Conte, aby se osobně seznámil s rozsahem škod.

Počet obětí bouřek a dešťů se za poslední týden v Itálii vyšplhal už na více než třicet. Pozornost se v minulých dnech upírala zejména na sever země, nyní ale extrémně deštivé počasí zasáhlo rovněž Sicílii.

»Potkala nás strašná tragédie,« řekl italským médiím starosta městečka Casteldaccia Giovanni Di Giacinto. Právě v tomto městečku se v noci kvůli bleskovým záplavám vylila z břehů říčka Milicia a zaplavila dům, kde se v té době sešla na večeři širší rodina. Uvnitř se utopilo devět lidí, včetně dvou dětí ve věku jeden a tři roky.

»Sám vůbec nevím, jak jsem se zachránil. Všiml jsem si, jak voda vnikla do domu. Všem jsem řekl: pojďme rychle pryč,« citovala agentura ANSA jediného přeživšího, Giuseppeho Giordana. Toho proud vody strhl ven a on se zachytil na stromě. V domě však přišli o život téměř všichni jeho příbuzní – dvě děti, manželka, rodiče a dva sourozenci.

Další tři lidé našli svou smrt v autech, jeden člověk se ještě pohřešuje.

Apeninský poloostrov sužují v posledních dnech velmi silné deště a bouřky, vítr v místech dosahoval rychlosti až 180 km/h. Civilní obrana popsala poslední vlnu bouřek jako jednu z nejsložitějších meteorologických situací v posledních 60 letech a situaci na severu země v sobotu označila za apokalyptickou. Některé vesnice odřízly sesuvy půdy od světa, nefunguje tam elektřina, někde neteče ani voda.

Šéf civilní obrany Angelo Borrelli  deníku La Stampa řekl, že tak rozsáhlé škody způsobené výkyvy počasí nepamatuje. Sesuvy půdy a bahna zavalily desítky kilometrů silnic, déšť a záplavy poničily stovky domů, obnova zničených lesů podle něj bude trvat nejméně století. Zemědělský svaz Coldiretti odhadl, že vítr vyvrátil nejméně 14 milionů vzrostlých stromů.

Meteorologové podle ČTK očekávali i déšť a bouřky zejména ve střední a jižní Itálii. Ale i ve chvíli, kdy se počasí uklidní, bude náprava škod vzhledem k nadcházející zimě postupovat jen pomalu.

Zasaženou oblast na severu země, konkrétně Benátsko, v neděli navštívil ultrapravicový ministr vnitra Matteo Salvini. V komentáři pro novináře pak situaci opět využil k laciné kritice Evropské unie, která je pro jeho stranu Liga jedním z hlavních témat. »Potřebujeme 40 miliard eur (898,2 miliardy Kč), abychom pokryli náklady v celé zemi... doufám, že pak zase nedostaneme dopis z Bruselu, že příliš utrácíme,« řekl vicepremiér, aniž by poukázal na fakt, že italská tragédie je jen dalším střípkem do mozaiky dopadů globálního oteplování!

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 3 hlasy.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.