Obama vstoupil do předvolební kampaně

Také bývalý americký prezident Barack Obama se konečně intenzivně vložil do kampaně před zítřejšími volbami do Kongresu USA a ostře kritizoval současnou populistickou republikánskou administrativu.

V pátečním projevu na voličském shromáždění v hlavním městě státu Georgie Obama vyzval, aby lidé volili slušnou a čestnou politiku, a podpořil demokratickou kandidátku na guvernéra Stacey Abramsovou.

»V úterý můžete hlasovat pro politiku, která je slušná, pro politiku, která je čestná, která je zákonná a snaží se udělat pro lidi správnou věc,« řekl Obama, podle něhož se Amerika ocitla na křižovatce. »V sázce je sama podoba naší země,« dodal demokratický exprezident a držitel Nobelovy ceny míru za úsilí o jaderné odzbrojení, které jeho nástupce Donald Trump ostentativně potírá.

Migranti na objednávku?

Ačkoli Obama nevyslovil jméno Trumpa ani republikánského guvernérského kandidáta Briana Kempa, kritizoval poslední kroky nynější administrativy velmi obšírně. Republikáni se i v jeho očích stále snaží Američany rozdělovat a vyvolávat v nich strach. »V roce 2018 se nám snaží tvrdit, že největší hrozbou pro Ameriku jsou zbědovaní uprchlíci vzdálení tisíce kilometrů od hranic. A nestačí, že o tom lžou, dokonce tam posílají naše statečné vojáky jako součást své politické propagace,« prohlásil trefně bývalý prezident.

Jeho slova o politické objednávce podpořil týž den i mluvčí Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) Joel Millman. Karavana migrantů, která putuje Střední Amerikou s cílem dojít do USA, je podle IOM »svým způsobem normální událostí« a Spojené státy by kvůli ní neměly výrazně posilovat ostrahu své hranice. Mluvčí velitelství armády USA pro Severní Ameriku mezitím potvrdil, že do včerejška bude ve třech amerických státech na hranici s Mexikem připraveno k nasazení přes 7000 vojáků a členů Národní gardy.

Nejvíce ale Obamovi dává za pravdu právě Trump, který z těchto migrantů populisticky učinil zásadní předvolební téma obdobně jako před našimi podzimními komunálními a senátními volbami z muslimské migrační vlny či dětských uprchlíků ze Sýrie premiér Andrej Babiš v ČR.

Zítřejší volby do Kongresu mnozí v USA totiž považují za referendum o současném prezidentovi. Demokraté usilují o získání ztracené většiny v obou komorách, což by jim umožnilo výrazně zkomplikovat Trumpovy vládní záměry.

Bannon se ztrapnil v Torontu

Prezidentovi příliš nepomohla debata jeho někdejšího hlavního stratéga a exšéfa neonacistického serveru Breitbart News Stevea Bannona s komentátorem Davidem Frumem v kanadském Torontu. Způsobila tu skutečný rozruch. V pátek večer před koncertním sálem v centru města protestoval proti Bannonovi dav lidí, debata kvůli tomu začala s hodinovým zpožděním a policie zatkla 12 lidí, uvedla agentura AP. Téměř 3000 diváků populista Bannon svými názory na populismus příliš nepřesvědčil. »Nejde o to, zda je populismus na vzestupu a zda má populismus nějakou politickou budoucnost. Jediná otázka, kterou si musíme klást, zní: půjde o populistický nacionalismus nebo o populistický socialismus?« řekl Bannon 2700 platícím divákům v auditoriu.

Bannonovu úvodní promluvu v sále přerušila žena s transparentem, později diváci na jeho věty často reagovali nevěřícným smíchem. Diváci se smáli například poté, co Bannon prohlásil, že Trumpův ekonomický nacionalismus prospívá všem bez ohledu na rasu, etnikum a barvu kůže. Stejně reagovali na absurdní vysvětlení, že Trump není islamofob, protože jako první zemi ve funkci navštívil Saúdskou Arábii...

Bannon byl ze svého postu u Trumpa odvolán po mnoha kontroverzích vloni v srpnu v době, kdy kontroverzní prezident čelil silné kritice kvůli reakci na násilnosti ve Virginii vyprovokované bělošskými rasisty.

V poslední době na sebe podle ČTK Bannon upozornil mj. neúspěšným plánem spojit všechny nacionalistické a pravicově populistické síly Evropy v rámci svého uskupení s názvem Hnutí (The Movement), které by podle něj mělo usilovat o hlasy při volbách do Evropského parlamentu v květnu 2019.

Letos v září navštívil Bannon ČR a na zámku v Lánech ho překvapivě přijal prezident Miloš Zeman.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.8, celkem 12 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2018-11-06 19:51
Řezník a masový vrah Obama by měl mlčet.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.