Oplustilova zapomnětlivost?

Mezi pořady ke stoletému výročí patřil i večer písniček Karla Hašlera. Ty, které někteří zpěváci zmodernizovali, nemohly moc uspokojit, na rozdíl od souboru Šlapeto, které se drželo Hašlerova pojetí. Jde ale o věc vkusu, možná i o kus nostalgie, která některým z nás brání se vnořit do myšlení mladé, všerozbíjející generace. Také my jsme se kdysi, když jsme byli mladí, snažili neotřele přistupovat k tématu. Většinou jsme později udělali krok zpátky.

Nejde mi však o hodnocení hudebního projevu. Nechám to na jiných, bude-li vůbec. Jde mi o slova jednoho »z hostů« pořadu, který tu dostal slovo, dvaadevadesátiletého Gustava Oplustila, předlistopadového dramaturga televize a rozhlasu, významného spolupracovníka režiséra Podskalského. Řekl nám, snad proto, že to na něm chtěli, aby i takový pořad vnesl mezi diváky trochu prorežimní ideologie, že »nebylo nic za socialismu vysíláno k Hašlerovi«, tedy nevysílal se, protože prý napsal »Kampak na nás, bolševici« a píseň oslavující Masaryka (ostatně i v těch »bolševicích« se TGM oslavoval). Možná že Gustav Oplustil chtěl hovořit o padesátých letech, kdy se Hašler skutečně na televizních obrazovkách a v rozhlase nehrával. Ta televize ostatně ještě nebyla, anebo se potýkala se svými začátky, rozhlas byl. Hašler tehdy byl stále ještě chápán jako stoupenec nacionalistické pravice a jeho antižidovství - ve zmíněné písni je jedna sloka tvrdě protižidovská - nebylo vhodné vyzdvihovat. O ty dva zmíněné texty tedy nešlo. To by měl pan Oplustil vědět.

Pak přišla další léta »socialismu«, už dokonce jmenovaného v Ústavě, a léta mnoha písňových a zábavných pořadů, na nichž se podílel také Zdeněk Podskalský, dokonce za přispění pana Oplustila. Co takhle pořad Ta naše písnička česká? Pořady s písničkami Hašlera byly. Nejen z dílny režiséra Podskalského. Vysílala je dokonce televize. Jen ona Kampak na nás... opravdu vysílána nikoli. Napadá mě: Proč vlastně ji televize nevysílá tedy dnes? Vždyť jejím prostřednictvím by se přece mohlo dokazovat, jakým nebezpečím »ti bolševici« a »ti židi« mohou být?

Otakar ZMÍTKO


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 43 hlasů.

Otakar ZMÍTKO

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


joska.korinek
2018-11-07 11:03
Mám osobní zkušenosti, že nejméně na předlistopadový režim
nadávají ti, kterým bylo opravdu ublíženo. Sice ne všichni, ale je
jich dost. Na druhou stranu je spousta takových hanobitelů a
stěžovatelů, kteří těžili ze všeho, co se naskytlo; někdy i z
toho, jak lišácky dovedli některé záležitosti kritizovat tak, aby to
kritizované nebolelo (nebo jim to dokonce bylo k užitku). Z takových
mám pocit znechucení, neboť jsem je měl rád pro jejich tvůrčí
schopnosti.
hajek.jiri51
2018-11-06 09:51
92-letý dědula má už nárok sem tam něco zapomenout, anebo si nechat
něco nakukat. Spíš by se měli stydět "našeptávači".
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.