Macron a stoleté výročí

A je to tu. Ještě jsme nestihli »přepnout« z oslavného módu po bezpočtu událostí k 100. výročí založení Československa, abychom onu magickou stovku museli přijímat minimálně další týden. O tomto víkendu si totiž připomeneme 100 let od oficiálního ukončení 1. světové války.

Francouzský prezident Emmanuel Macron proto už včera v rámci týdne »oslav« tohoto jubilea navštívil Lotrinsko a uctil památku vojáků, kteří tu na počátku konfliktu - v srpnu 1914 - padli. Macron přitom během tohoto týdne hodlá navštívit další regiony na východě a severu Francie, které válka postihla nejvíce. Vyvrcholením oslav pak bude nedělní ceremonie za účasti desítek státníků v Paříži.

V městečku Morhange, které leží mezi Štrasburkem a Métami, samozvaný lídr federální podoby EU včera za přítomnosti zástupců francouzské armády odhalil pamětní desku s nadmíru aktuálním nápisem: »Po 100 letech nás jejich oběť zavazuje k obhajobě míru«.

V bitvě u Morhange, známé také jako bitva v Lotrinsku, kterou svedli Francouzi s Němci v srpnu roku 1914, zemřely tisíce vojáků na obou stranách. Málo známá bitva skončila velkou porážkou francouzských sil. Hlavní organizátor francouzských připomínek konce války Joseph Zimet proto zdůraznil, že Macron přijel ne proto, aby si připomněl porážku, ale aby uctil zapomenuté padlé. Žádný jiný prezident lotrinské městečko spojené s válkou totiž zatím nenavštívil...

Macron navíc týden vzpomínkových akcí zahájil již v neděli, kdy se v katedrále ve Štrasburku sešel na koncertu francouzsko-německého přátelství s německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem.

Francouzská média ovšem svému prezidentovi jeho nezištnost až tolik »nebaští«. Upozorňují, že oslavy konce války Macron hodlá využít i ke zlepšení svého obrazu u francouzské veřejnosti. Ten se pomalu hroutí a v preferencích před eurovolbami (v květnu 2019) už Macronovu stranu předběhla krajní pravice Marine Le Penové. Není tak náhodou, že oblasti někdejších bojů, které Macron v týdnu ještě navštíví, jsou často zároveň regiony, kterým se v hospodářské oblasti nevede právě nejlépe. Levicový list L'Humanité v této souvislosti trefně napsal, že se Macron v následujících dnech pokusí »odložit obraz prezidenta bohatých, který pohrdá obyčejnými lidmi, aby udělal místo obrazu mistra pacifismu«. Avšak pokud jde o ten mír, lze úspěšně pochybovat, že by právě Macron pochopil, že s paktem NATO naň určitě nikdy nedosáhne!

Roman JANOUCH


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.7, celkem 17 hlasů.

Roman JANOUCH

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


halonoviny
2018-11-07 12:42
To bylo vloni, pokud se nepletu. 101 let není žádné výročí.
Výročí jsou jen pětky a desítky (tím víc pak stovka)... R. Janouch
fronda
2018-11-06 20:22
No, a mezi tím je výročí pouhé Velké říjnové socialistické
revoluce.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.