Pokřivená demokracie Petra Fialy

Místnímu sdružení občanských demokratů v Rychnově nad Kněžnou, které po volbách uzavřelo koalici s komunisty, hrozí zrušení. Stranické usnesení z roku 2006 totiž spolupráci s komunisty zakazuje.

Podle předsedy ODS Petra Fialy mají nyní možnost odejít z koalice, nebo bude strana postupovat podle stanov, dojde tedy ke zrušení místních sdružení. Předsedkyně rychnovské ODS a místostarostka Jana Drejslová řekla, že o vystoupení z koalice neuvažuje. ODS by podle ní z koalice odejít neměla, protože by tím znehodnotila zisk 20 procent hlasů. Podobná situace je v Hranicích na Přerovsku, tam už ale členové místní rady ODS na funkce rezignovali a místní sdružení fakticky zaniklo.

Fiala stranické usnesení připomněl v Otázkách Václava Moravce České televize. »My považujeme komunismus za nebezpečnou ideologii, s komunistickou stranou jsme se rozhodli, že nebudeme dělat koalice a prostě je neděláme, a tak to je,« řekl předseda ODS. Připustil, že všichni kolegové nemuseli docenit politický význam zákazu. »Kolegové buďto mají možnost odejít z té koalice, nebo budeme postupovat v souladu s našimi stanovami, to znamená, že dojde k zrušení místních sdružení,« řekl Fiala. Podle něj je případ Rychnova nad Kněžnou a Hranic marginální. Do debat se dostaly i koalice občanských demokratů s hnutím SPD Tomia Okamury. Vedle Hranic má fungovat spolupráce ODS s SPD i v Kladně.

»Z úst předsedy ODS Fialy zaznívá ‚s KSČM nikdy‘. Přežité rozhodnutí se mu dnes velmi hodí. Rád zapomněl, jak právě tato strana chtěla odvolat předsedu SPD z vedení Poslanecké sněmovny, koalice s SPD jsou pro něj v pořádku. Rozhodnutí občanů ho příliš netrápí. Taková je pokřivená demokracie v podobě ODS,« konstatovala poslankyně a předsedkyně rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR 

 Miloslava Vostrá.

Poslankyně a předsedkyně rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR 

 Miloslava Vostrá.

V Rychnově nad Kněžnou vyhrálo volby uskupení starosty Jana Skořepy Nezávislí za Rychnov a na koalici se dohodlo s ODS, Nestraníky a KSČM. Koalice by měla většinu i bez ODS. Podle Drejslové má situace kořeny v roce 2010, kdy se ODS dostala po 20 letech v opozici do vedení města jen díky podpoře zastupitelů KSČM. Od té doby je Milan Novák za KSČM v Radě města. »Koalice fungovaly úspěšně. Důkazem je to, že ODS nyní získala ve volbách čtyři mandáty po dvou mandátech v roce 2014,« uvedla Drejslová. »Práce na městě není o ideologii. Je o každodenní práci, o tom, aby se lidé dohodli, aby fungovaly školy či kanalizace. Nepřijde mi fér, abych se po osmi letech k tomu člověku (z KSČM) otočila zády,« dodala Drejslová.

V Hranicích se domluvilo na povolební spolupráci sedm z devíti stran a hnutí, které se dostaly do zastupitelstva. Jde o ANO, sdružení Naše krásné Hranice, Hranice pro život, Hranice 2000, KSČM, ODS s podporou Svobodných a SPD. Bývalý člen místní rady ODS v Hranicích Ivan Bardoň řekl, že po rezignaci šestičlenné místní rady už místní sdružení ODS v Hranicích fakticky zaniklo. Bardoň dodal, že na protest proti nařízení předsednictva už první dva lidé v Hranicích ukončili členství v ODS. »Je to řešeno přes média. Nikdo z vedení nás neoslovil,« podotkl.

(cik)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 56 hlasů.

(cik)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2018-11-06 23:21
Jestli komunisty nepoškozuje, že jsou ochotni kolaborovat s kdekým,
dokonce i s ODS.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.