Ilustrační foto - wikimedia commons

Měsíc půjde do aukce

Aukční síň Sotheby's bude na konci listopadu v New Yorku dražit trojici malých měsíčních úlomků, které jsou považovány za jediné legálně držené vzorky z Měsíce v soukromém vlastnictví. Sotheby's předpokládá, že jejich dražební prodej vypsaný na 29. listopadu by mohl vynést až milion dolarů (22,7 milionu Kč), na internetu se ale vzhledem k unikátnosti spekuluje i o vyšších částkách.

Zmíněné fragmenty měsíčního povrchu dopravila na Zemi sovětská automatická sonda Luna 16, která 20. září 1970 přistála v lunární oblasti Mare Fecunditatis (Moře hojnosti). Vrtná souprava následně odebrala vzorek horniny o hmotnosti asi 100 gramů, který poté v návratovém pouzdře odletěl na Zemi. Zhruba gramový vzorek tehdy Sověti poskytli i československým vědcům.

Nyní dražená tři zrnka patřila původně vdově po šéfovi sovětského kosmického programu Sergeji Koroljovovi, která je darem dostala od sovětské vlády. Vzorek byl poté podle ČTK v roce 1993 v aukci v Sotheby's prodán za 442 500 dolarů neznámému americkému sběrateli a nyní jde do aukce znovu.

Aukční síň Sotheby's. FOTO - wikipedia commons

Sotheby's v popisu dražených úlomků, z nichž největší má rozměry dva krát dva milimetry, poznamenala, že všechny ostatní měsíční vzorky jsou oficiálně ve vlastnictví úřadů a institucí.

Zatímco Sověti se při výzkumu Měsíce museli spoléhat na automatické sondy, Američané tvrdí, že na souputníka Země úspěšně dopravili astronauty, díky čemuž získali desítky kilogramů měsíční horniny. Údajně dovezené vzorky jsou v USA považovány za majetek federální vlády a existuje dokonce zákon z roku 2012, který astronautům dovoluje ponechat si předměty dovezené z kosmu s výjimkou lunárního materiálu.

I tak jsou ale známé případy, kdy soukromé osoby v USA tvrdí, že vlastní měsíční úlomky. Zdokumentována je také událost, kdy americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) takový vzorek prý zabavil. Přesto hmatatelné důkazy veškeré žádné...

Za majitelku měsíčního prachu se prohlašuje i jistá Laura Ciccoová, jejíž otec Tom Murray byl dlouholetým přítelem Neila Armstronga, který podle oficiálně uznané verze jako první člověk vstoupil 20. července 1969 na povrch Měsíce. Ciccoová tvrdí, že jako dítě spolu se vzorkem dostala od Armstronga i lístek s věnováním.

Zda má v darované zkumavce ale skutečně měsíční prach, vědecké rozbory jednoznačně nepotvrdily. Odborný posudek konstatoval, že je možné, že směs tvoří skutečný měsíční prach smíchaný s pozemským. Spekulace o tom, že Američané ve skutečnosti nikdy na Měsíci nebyli, a celou show pouze zinscenovali hollywoodští profesionálové ve vybraných pozemských jeskyních a na dalších unikátních místech americké přírody, přetrvávají!

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1, celkem 1 hlas.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.